MENU
klinika
filmi shqiptar

‘’Thesaret e arkivit’’ rijetëson prodhimet kinematografike

Almanak

Çfarë ka ndodhur me 13 shkurt?

Bagdadi pushtohet nga mongolët, dhe Kalifati i Abasidit – i themeluar nga Abasi, i afërm...

Dhimbja në vargje e nota

Ditët e zeza të një kombi/ Eksodi që iu dogji zemrën nënave

Harku kohor 1991-1992, përfaqëson fluksin më të madh të emigrantëve dhe tërësisht të pakontrolluara. Me...

Profil

“Gjino, fikun!”/ Ja si duket sot dhëndri 14-vjeçar

“Fiqtë Gjino, se do të t’i hanë të tjerët” dhe me siguri që mendja do...

Letërsia botërore

Eugenio Montale dhe Irma Brandeis: Mbi vullkan një lule

Në universin e shqetësimeve dhe zbrazëtisë, e vetmja pikëmbështetje shpëtimi rezulton të jetë epifania e...

Fotografia Artistike

Rei Bengu, artisti i ri që do t’u zgjojë njerëzve artin

Magjia e perceptimit mund të ndodhet kudo në forma artistike dhe një nga këto është...

Trashëgimia Kulturore

Marshi i radhës, Ministria e Kulturës restauron muzeun

Në qytetin e traditës dhe të kulturës në Korçë po marrin rrugë shumë iniciativa për...

Kultura shqiptare

‘’Skena e Muzikës Shqiptare’’ do të rizgjojë në 2019 shqiptarët

Një edicion i rëndësisë unike dhe kombëtare do të organizohet së shpejti në Maqedoninë e...

Dokumente të rralla

‘’Tirana 99 vjet kryeqytet’’, një ekspozitë unike

Në Kalanë e Tiranës është ekspozuar një ekspozitë dokumentare ‘’Tirana 99 vjet kryeqytet’’ me materiale...

Almanak

Çfarë ka ndodhur me 12 shkurt?

1502 – Myslimanët e Granadës, Spanjë, detyrohen të kthehen në të krishterë. Popullsia myslimane kaloi...

Profil/ Eva Alikaj

Elsa e ‘Pallatit 176’, çfarë bëhet sot me të

Elsa lozonjare e “Pallatit 176”, është roli që e ka bërë të paharrueshme për publikun...

Nga Petrit F. Zeneli

Francezët në Korçë/ Si ranë në luftë tre luanët e Panaritit?

Ua! Po ç’deshën francezët deri në Shtyllë të Korçës?! – u habitën fëmijët e mi,...

REKLAMA