MENU
klinika
Statuja më e njohur në botë

Pse Davidi i Mikelanxhelos është kaq i famshëm?

Çfarë nuk dinit për Vaçe Zelën

Të pathënat e divës së muzikës shqiptare

Ikonat e mëdha si Vaçe Zela janë të pazëvendësueshme dhe të pakrahasueshme si për artin,...

Almanak

Histori: Çfarë ka ndodhur më 12 tetor?

1285 – Në Mynih të Gjermanisë, thashethemet se hebrenjtë përdorin gjakun e të krishterëve në...

FAMILJA RROTA

Njëri gjuhëtar dhe tjetri piktor! Historia e vëllezërve shkodranë

“Po shkruej për vedi e për Shkodrën” ishte libri që pak kohë më parë u...

Filmi Kosovar

‘’Gardhi’’ garon për OSCAR

Filmi “Gardhi” nga Lendita Zeqiraj është shpallur si më i miri Palm Springs. Ai mund...

Letersi Shqiptare

Arben Prendi promovon “Vepra poetike”

Sot në sallën e amfiteatrit, në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës, u mbajt...

Shuhet Fatos Arapi

Letërsia në zi, ikën dhe një nga kolosët e saj

Atdheu Atdheu është dhimbje, është dhimbje, Një prill i pikëlluar në shpirt, Atdheu është kryqi,...

Flet Robert Budina

‘Streha mes reve’, një film që kalon kufijtë

Kemi filluar të kuptojmë të gjithë se të jesh artist në ditët e sotme, është...

Libri

Veteranët e pavarësisë

Nga Veli Haklaj/ Në këtë 90-vjetor të Monarkisë, si një vlerësim ndaj figurave më të...

Kontributi patriotik

‘’Diturija’’ rizgjon Lumo Skëndon në Tiranë

Për kremtimet e 110-vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe për nder të një prej figurave...

Shkrimtari i madh

Shkrimtari Fatos Arapi ndahet nga jeta

Shkrimtari i njohur Fatos Arapi është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare. Të afërmit kanë bërë...

Fotot

90-vjetori i Mbretërisë Shqiptare/ Atmosfera nga ceremonia

Mbretëria shqiptare mbushi tashmë plot 90 vite që nga krijimi i saj me në krye...

REKLAMA