MENU
klinika
Kujt i shkonte mendja!

S’e keni idenë se çfarë ndodhet poshtë Kishës së Shën Marisë në Elbasan

Arkitekt Sinani

Shqiptari që i gjithë Stambolli përulet para ‘mrekullive’ të tij

Mimar Sinani ishte një jeniçer me origjinë shqiptare në ushtrinë e Sulejmanit për pjesën më...

Shenjti i Madh

Santa Klaus dhe historia që i ndodhi në Shqipëri

Nata e sotme përkon pikërisht me momentin kur përkujtohet Santa Klaus, plaku që i veshur...

Identitet ndërkulturor

Lahuta rizgjon polemikat në kombin shqiptar

Një nga elementët më thelbësorë në kulturën shqiptare është insturmenti i lahutës që mbahet si...

Eqrem bej Vlora

Flamuri i pavarësisë nuk ishte i Marigosë!

Këtë fakt, po e ilustrojmë me një narracion nga libri me kujtime të viteve 1885-1925,...

Kush do jetë kampioni?

Hakmarrje/ Creed, kundër djalit të Ivan Dragos!

Të gjithë ne i kemi parë sëritë e filmit “Rocky”, Rocky Balboa, interpretuar nga legjenda...

Personalitet Shkencor

Del në ankand “Letra për Zotin” e Ajnshtajnit

Albert Ajnshtajni ka qenë i distkuar shumë jo vetëm për shkencën por edhe për polemizmin...

Tomas Hobs

Fakte të habitshme për filozofin e famshëm

Tomas Hobs(Thomas Hobbes) është një nga filozofët më të shquar të Anglisë.  Ai lindi në...

Rainer Maria Rilke

Mjeshtri i vargut të dashurisë

“Unë sillem rreth Zotit, rreth kalasë antike, sillem prej mijëra vitesh dhe akoma nuk di,...

Djali i shqiptares

Sulltani i tmerrshëm që masakroi 19 vëllezërit

Arbëria ka pasur rol kryesor në drejtimin e Portës së Lartë, pasi në krye të...

Austriakët e kthejnë në Apolloni

Objekti që u zhduk gjatë Luftës së Parë Botërore

Është dorëzuar sot në mjediset e muzeut arkeologjik nga Ambasadori i Austrisë në Tiranë, Johan...

Françeskani i Lum Shqiptar

Si u vra nga komunizmi shkodrani që u mor me çështjen e Çamërisë?

Dy ditë më parë, Kisha mbarë kujtoi martirizimin e të lumit Atë Bernardin Palaj, priftit...

REKLAMA