MENU
klinika
Metrofest 2

“Metrofest”, ndërthurja e tradicionales me modernen

Foto nga Edith Durham

Si ishte Dardania e Krishterë në 1905-ën

Një set fotosh të rralla nga Miss Edith Durham për (Kosovën) Dardaninë e Krishterë në...

Gjuha dhe Feja

Lojra të rrezikshme me identitetin shqiptar dhe gjuha

Në 1909, në debatin që bëhej për gjuhën shqipe shumë teori anonin në mendimin që...

Poeti francez ALPHONSE DE LAMARTINE

‘Skënderbeu hero, politikan, mbret dhe simbol i shqiptarve’

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në faqen n°314 të librit me titull “Histoire de la Turquie...

Përkthim

Alfred Tennyson në shqip nga Zef Zorba

Për personalitetin e Zef Zorbës kemi shkruar edhe më parë. Një aspekt në të cilin...

"Colours of Albania"

Fotografia triumfuese midis 35 mijë të tjerave

U mbajt në Shkodër, në kalanë e Rozafës, ceremonia e shpërndarjes së çmimeve të konkursit...

Strategji Mbretërish

Glauku, mbreti ilir fitimtar në intrigat e kohës

Mbretëria e Glaukut, midis Apolonisë dhe Dyrrahut ishte nga më të rëndësishmet në Iliri për...

Retrospektivë

“Epopeja e Kodrës së Kuqe”, rënia e Vojo Kushit

Më 07 Tetor 1942 Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xhorxhi Martini u gjendën të rrethuar...

Perlat natyrore të Shqipërisë

Belshi një nga perlat karstike të Mesdheut

Ky reportazh trajton bukuritë natyrore dhe kulturore të qytezës së Belshit. Kush janë ato? Belshi...

Alion Çaçi

4 ditë të lumtura për shqiptarin

Një ditë prej ditëve, pasi kisha shkruar lloj-lloj mynxyrash lidhur me fatkeqësitë e vendit tim,...

Letërsia dhe realiteti

“Mbreti Lir”, “Xha Gorioi” dhe Azili i ri i Shkodrës

Me rastin e “Ditës Botërore të të Moshuarve” me datë një tetor, u inagurua në...

Metrofest 2

“Mbesa e krahinarit”, dedikim për “krahinarët” e ditëve tona

“Metrofest 2” është manifesti i dramës shqipe për këtë vit në jetën teatrore të vendit....

REKLAMA