MENU
klinika
Festivali i Teatrit

“Medea”, tragjedia ku urrejtja dhe hakmarrja fitojnë

Fjalë të harruara

Premtimi i pambajtur mbi shtëpinë e Musine Kokalarit

Dallohet ndër qytetet e tjera për infrastrukturën e veçantë që ka e pikërisht për këtë...

Yjet e Muzikës

Whitney Huston, thjesht më e mira!

Whitney Houston ishte këngëtare dhe aktore amerikane, katër albumet e para të së cilës, grumbulluan...

Duhet veprim

Mihal Grameno u drejtohet atdhetarëve idealistë

Në një letër drejtuar bashkëkombave të vet në 1909, Mihal Grameno, një nacionalistët nga më...

Projekti

Muzeu lëvizës, promovimi i Trashëgimisë Kulturore

Në kuadër të 29 Shtatorit, “Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore” dhe të “Ditëve Europiane të...

Letërsia Moderne

Librat më të mirë që trajtojnë martesat moderne

Që kur Nora e Ibsenit u largua nga “shtëpia e kukullës”, letërsia ka vënë në...

Botuesi francez i Kadaresë

Dyran, një emër që s’do harruar në letrat shqipe

Nga Luan Rama/ Claude Durand (Klod Dyran), iku tepër herët nga kjo botë kur ndërkohë...

Festivali i Teatrit Tiranë

Debutojnë “Pirro” dhe “Qiell i heshtur”

Mbrëmjen e djeshme në skenën e Universitetit të Arteve dhe në e skenën “arTurbinës”, në...

Flasin theksin Burrash pas 2000 vitesh

Vendbanimi i pasardhësve të ilirëve në Pakistan…

Vendbanimi i pasardhësve të ilirëve, ushtarëve të Lekes madhe në Pakistan që flasin theksin Burrash,...

Kritikë letrare

Ezra Pound, Faik Konica dhe një mendim i ngjashëm mbi letërsinë

Nga figura poliedrike e Konicës, sot do të ndalemi në një prej dimensioneve të tij...

Yjet e Hollywood

Tom Hanks, udhëtim mes komedisë dhe dramës

Tom Hanks, ( emri i plotë Thomas J. Hanks i lindur më 9 korrik 1956,...

Mësimdhënia

Korça, nismëtare e arsimit shqiptar

Korça ka qenë nismëtare e zhvillimit të arsimit, emancipimit dhe të kulturës në Shqipëri. Gazeta...

REKLAMA