MENU
Çfarë ndodhi pas tij në troje?

141 vite nga Kongresi i Berlinit, punimet që ‘shembën’ Shqipërinë

Lirizmi i egër

Bohemi i poezisë

     Poeti, poezitë e të cilit janë në thelb mikrodrama që shpërthejnë nëpërmjet një...

Drejt Shqipërisë

Shënimet e Dukës Montpensier për Ismail Qemalin

     “Excelsior” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në faqen n°2, një...

VF: Pushime në Shqipëri dhe… tani!

“Ende ka njerëz që falënderojnë më dorën në zemër”

     Verën e shkuar, Shqipëria ishte një bast dhe i fituar. Këtë vit mundet...

Barometri i Ballkanit

Shqipëria vendi më mikpritës për refugjatët

     Vendet e Ballkanit, megjithëse kanë nivele të larta emigracioni, nuk janë treguar të...

Naimi vjershëtori

Dhe drit’ e diturisë përpara do na shpjerë…

      NAIM FRASHËRI (1846-1890) – Lindi në Frashër të Përmetit, mësimet e para...

Mbretëria e mesme

Egjipti hap 2 piramidat 4000-vjeçare

Egjipti hapi të shtunën dy piramida antike në jug të kryeqytetit të Kajros dhe zbuloi...

Almanak

Histori: Çfarë ka ndodhur më 14 korrik?

1789 – Revolucioni Francez: Në mëngjesin e kësaj dite, qytetarët e Parisit vërshuan drejt bastisjes,...

Festivali Ndërkombëtar

“Toka u ngjye në të kuqe” mbyll Butrinti Summer Festival

“Butrinti Summer Festival” mbylli në Teatrin Antik edicionin e 17 të Festivalit Ndërkombëtar. Një trup...

Aktivitetet

Ekspozitë në Tiranë, rreth 120 viteve luftë për Liri në Iran

Udhëheqësja e opozitës iraniane, Maryam Rajavi, u zotua të premten se Irani ndodhet pranë një...

"The Independent"

Gjirokastra, misteri i pazbuluar i Shqipërisë

A duhet të shohë një turist britanik të metat e Gjirokastrës, rrugët e saj të...

Fitues i çmimit Nobel

Wole Soyinka: Zoti i luftës është muza ime!

Disa shkrimtarë bëhen mite në të gjallë të tyre. Po a kuptojnë vallë ata vetë?...