MENU
klinika
Nis edicioni i 13-të i IHRFA

Kërcënimi i së vërtetës

Festa të pret!

“Peza n’festë, do vish?”

Koordinata vendore që do të na mbledhë bashkë sikundër çdo shtator është sërish Peza. Duket...

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit

Bëhuni gati, po vijnë ditët e teatrit në arTurbina

Me sa duket surprizat e muguara në Tiranë do të rikthehen siç i ka hije...

Të vrapojmë me ritmin e qytetit

Maratona e Tiranës, vrap dhe turizëm në kryeqytet

Në tetor, kryeqyteti shqiptar bëhet gati të presë 2500 garues të moshave të ndryshme nga...

"Dritë e gushtit”

Roman i dramave njerëzore dhe qëndresës

Nga Granit Zela/ Kur Uiljam Folkneri (1897-1962) nisi të shkruajë romanin “Dritë e gushtit” në...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 14 shtator?

1812 – Ushtria franceze e Napoleonit hyn në Moskë dhe e gjen atë të braktisur;...

Rozana Belli

Cemal Süreya, erotiku i poezisë turke

Cemal Süreya, shkrimtar dhe përkthyes turk i lindur në 1931 në Erzincan dhe ndarë nga...

Akademia Marubi

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Shqipëri, mbi të vërtetën

Nis më 17 shtator edicioni i 13-të i Festivalit të Filmit mbi të Drejtat e...

Fidem, ekspozita e parë e artistit

Të besosh si Greg Rama!

Rrugëtimi i artistit për të komunikuar me publikun, është proçes gjithnjë i vështirë. Për Greg...

Liria e besimit në Zot

Simon Jubani dhe Mesha e Parë

Nga Andreas Dushi Pas një ndalimi prej thuajse tre dekadash të çdo funksioni e shërbese...

Faktori shqiptar të marrë përgjegjësitë

‘Referendumi dhe identiteti shqiptar në Maqedoni’

Konferenca Referendumi dhe identiteti shqiptar në Maqedoni organizohet nga Qendra për marrëdhënie ndërkombëtare e studime...

Maliq Hajrullahu

Shqiptari që krijoi tregun e antikuareve në Paris

Nga Luan Rama Një Princ shqiptar në Paris? Kur dhe në ç’kohë? Vallë bëhet fjalë...

REKLAMA