MENU
klinika
Shenjtërimi i Nënë Terezës

Nënë Tereza-një dashuri e madhe për jetën

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 5 shtator?

793 – Kuvendi i dalë nga Revolucioni Francez – i cili rrëzoi monarkinë – shënon...

Nga Elona Agolli

Nazimeja, pengu i të madhit Dritëro

Halla ime , e bukura dhe e mira Nazime , si sot dy vjet më...

Ylli Demneri

Tirana, që kemi humbur

( Marrë nga libri “Më kujtohet” ) Më kujtohet Ismail Kadareja duke shëtitur mbi trotuarin...

Miti i industrializimit në Shqipërinë komuniste

Propaganda: Në njërën dorë kazmën, në tjetrën pushkën

Nga Ergys Mërtiri/ Gjatë regjimit komunist, vendi hyri në një proces radikal industrializimi, por pa...

MARTHA RIVERA GARRIDO

‘MOS U DASHURO’

Përktheu Aida Baro/ Mos u dashuro pas një gruaje që lexon, pas një gruaje fort...

Reklama, video muzikore

Jugonostalgjia/ MoMa përkujton arkitekturën e regjimit jugosllav

Përpara se të nisnin luftërat e viteve ’90-të për shpërbërjen e Jugosllavisë, si dhe përpara...

Nga Ilnisa Agolli

Fëmijët duhet të rriten me libra

Jetojmë në libra më shumë se kudo tjetër! Kjo është një nga bindjet e njerëzve...

Nëntori kthen Mit’hat Frashërin në atdhe

Eshtrat e Mit’hat Frashërit  në nëntor në Shqipëri

Nga Andreas Dushi “Në qoftë se bindemi që duhet të jemi një faktor qytetërimi në...

Agolli, poeti i tokës, njeriut dhe... vdekjes.

“Ç’t’i bësh! S’më rrihet pa shkrepur një varg”

Nga Anila Mullahi/ Agolli e nisi krijimtarinë e tij me vargje dhe shkroi gjatë gjithë...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 4 shtator?

476 – Perandori romak Romulus Augustulus përmbyset nga gjenerali gjerman Odoacer i cili e shpall...

Për t'u mbajtur mend nga Çajupi

‘O shokë, ç’u prish dynjaja’, poezia që mbetet aktuale

Duket sikur Çajupi kishte aftësinë e parashikimit të fatit, pasi kur shkroi këtë poezi, ka...

REKLAMA