MENU
klinika
MARTHA RIVERA GARRIDO

‘MOS U DASHURO’

Reklama, video muzikore

Jugonostalgjia/ MoMa përkujton arkitekturën e regjimit jugosllav

Përpara se të nisnin luftërat e viteve ’90-të për shpërbërjen e Jugosllavisë, si dhe përpara...

Nga Ilnisa Agolli

Fëmijët duhet të rriten me libra

Jetojmë në libra më shumë se kudo tjetër! Kjo është një nga bindjet e njerëzve...

Nëntori kthen Mit’hat Frashërin në atdhe

Eshtrat e Mit’hat Frashërit  në nëntor në Shqipëri

Nga Andreas Dushi “Në qoftë se bindemi që duhet të jemi një faktor qytetërimi në...

Agolli, poeti i tokës, njeriut dhe... vdekjes.

“Ç’t’i bësh! S’më rrihet pa shkrepur një varg”

Nga Anila Mullahi/ Agolli e nisi krijimtarinë e tij me vargje dhe shkroi gjatë gjithë...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 4 shtator?

476 – Perandori romak Romulus Augustulus përmbyset nga gjenerali gjerman Odoacer i cili e shpall...

Për t'u mbajtur mend nga Çajupi

‘O shokë, ç’u prish dynjaja’, poezia që mbetet aktuale

Duket sikur Çajupi kishte aftësinë e parashikimit të fatit, pasi kur shkroi këtë poezi, ka...

Nga Hermes Kafexhiu

Letërkëmbim me babain: Të jesh optimist për jetën!

Im atë u nda nga jeta 3 vjet më parë. Por nuk më hiqet nga...

Mirupafshim det, mirupafshim çlodhje

Fjali dhe aforizma për muajin shtator

Mirupafshim det, mirupafshim çlodhje. Po ju zbulojmë aforizmat e famshme dedikuar muajit, në të cilin...

Betejat e Skënderbeut

Në Mamurras, aty ku 5 shekuj më parë bëhej beteja…

Në kontekstin Europian të përpjekjeve të Papa Kalistit III për organizmin e një Kryqëzate të...

Iniciativa MEMO

Memorial për fëmijët e vdekur në Kampin e Tepelenës

Nga Andreas Dushi Sipas të dhënave historike dhe regjistrave të kohës, kur Kampi i Tepelenës ishte...

Rudi Erebara

Librat shkollorë të përdorur: Dija nuk ngrihet me zhele

Fëmija që merr falas një libër të përdorur një herë, edhe shumë më keq dy...

REKLAMA