MENU
klinika
Almanak

Çfarë ka ndodhur më 27 gusht?

Fitues i shumë çmimeve

Shuhet Neil Simon, gjiganti i skenës Amerikane

Dramaturgu dhe fituesi i çmimeve Pulitzer dhe Tony, Neil Simon, ka ndërruar jetë në moshën...

Pyes: Sa herë vdiqe Gurakuq?

HESHTJA, vdekje ma e randë se atentati

Nga mjeshtri i pikturës Pjerin Sheldija/ Pyes: Sa herë vdiqe Gurakuq? Me siguri që ti...

Nga Dorian Koçi

80 vjet pa Migjenin

Si sot 80 vjet më parë Migjeni u shua në një spital të Torinos. Poetët...

Gruaja që zbuloi Dalì dhe Pollock

Guggenheim, zonja e madhe e artit

Sot kujtohet vdekja e Marguerite Guggenheim, e mirënjohur si Peggy, një prej koleksionisteve më të...

Vetëvrasja e shkrimtares

‘Fundi tragjik i Virginia Woolf’

“Nuk ndjej asgjë për ty Leonard. Siç ta kam shprehur më parë edhe në formë...

Jazz 'pushton' Shkodren

“Shkodra Jazz Festival”

Metoda më e paqësore që afro-amerikanët përdorën për të kërkuar të drejtat e tyre ishte...

Nga SADIK BEJKO

Vallja shqiptare e Kadaresë

‘Mbi gërmadhat e një valleje të porsaprishur fillonte të ngrihej një valle e re…Kjo lëvizje...

Almanak

Histori: Çfarë ka ndodhur më 26 gusht?

1346– Një ushtri e vogël angleze prej 10 000 pjesëtarësh, nën drejtimin e Eduartit të...

Letra

Fallaci: Të duash pa e bërë dashurinë pengesë

“Aleko i dashur, po të shkruaj sërish për të të thënë se sa u lumturova...

Nga Skënder Sherifi

CLAUDE LÉVY-STRAUS dhe vizita e munguar në Shqipëri


Nga Skënder Sherifi/ Që nga viti 1976 e deri në vitin 1990 e kam pasur...

'Më qëlloni, s’dua mëshirë'

Donte të hidhte Kombinatin në erë? Ç’tha Sokoli para ekzekutimit

Raporti i skuadrës së pushkatimit i datës 6 mars 1974. Historia tragjike e 24-vjeçarit Sokol...

REKLAMA