MENU
klinika
FemART

“Me liri kundër marres”

Nismëtar i letërsisë

Barleti epos i shpirtit shqiptar

   Marin Barleti si dijetar i madh rilindës, i humanizmit shqiptar e evropian ka pasur...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 26 maj?

47 pes – Julius Caesar viziton Tarsin në rrugën e tij për në Pontus, ku...

Ndërtojnë “realitetet e rrejshme politike”

Gazetarët shqiptarë, lojtarë aktivë të politikës

Gazetaria shqipe është dogmatike. Gazetaria politike shqipe është e sëmurë. Ajo është e infektuar nga...

19-vjeçarja korçare e rritur jetime

Marika Dhima, që bashkëpunonte me “misionin amerikan”

Marika Dhima ishte një vajzë 19-vjeçare nga Korça, nxënëse në lice. Ishte jetime, pa mbështetje...

Kush do të jetë në skenë?

Ngjiten sot në Amfiteatrin e Tiranës sazet e jugut

Pas premierës së suksesshme në REJA FEST, “Saz’iso” vjen për të performuar duke na sjellë...

Tolstoi novelist

‘Jeta pushon së qeni qëllim dhe shndërrohet në mjet’

“Sa ndryshon kuptimi i jetës, kur nis të jetosh jo për vete, por për të...

A i vrau komunizmi?

Faktet dhe të pathënat e 5 Heronjve të Vigut!

5 HERONJTË E VIGUT 10 FAKTE Ahmet Haxhia, Naim Gjylbegu, Ndoc Mazi, Hydajet Lezha dhe...

Mediat italiane

Mes jetës së natës dhe plazheve si të Karaibeve

Tetë plazhe ideale për ata që duan një përzierje mes diellit dhe kulturës, vetëm dy...

Portretet

Emigranti shqiptar ‘pushton’ New York-un

Fytyra e një mërgimtari shqiptar të fiksuar në një nga fotografitë historike nga Ishulli “i...

Almanak

Histori: Çfarë ka ndodhur më 25 maj?

229 pes – Romakët pushtojnë për here të parë Ilirinë, kur dy konsuj, Fulvus dhe...

Fuga kategorikisht kundër

“E premtja e zezë e Akademisë…”

   Artan Fuga, ka deklaruar paraprakisht se nuk do t’i njihte zgjedhjet e sotme në...

REKLAMA