MENU
klinika
"Ushtari gjerman sapo ka marrë një plumb..."

Dëshmitarët e Stalingradit

Hapen arkivat

“Spiunë” amerikanë, lista e deputetëve të pushkatuar

Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi, publikon listën e dytë të deputetëve...

Komedia mes viteve '20-'30

MetroFest: Tetor befasues në Teatrin e Metropolit!

     Publiku i gjerë, këto ditë vjeshte do të ketë rastin të njihet me...

"Millenium"

Katër filmat nga Beckermann, fitues të Vjenales

      Katër dokumentarë nga regjisorja e njohur austriake, Ruth Beckermann, fitueses së Berlinales,...

Mirënjohje!

“Të rritur dhe të lumtur”

     Është caktuar si një ditë e veçantë, për të gjithë atë pjesë të...

“Quo Vadis”

Sienkiewicz, autori katolik i trashëgimisë myslimane?

     Të shumtë janë ata që e kanë lexuar dhe shijuar “Quo Vadis”, por...

"Pro kultura"

At Anton Harapi: Me e vu në vend faktorin shpirtnor

      Në mes të këtij tufani të tmerrshëm qi po e trandë anekand...

Profil

Tolstoi, shkrimtari i madh rus që nuk mori kurrë Nobel

Dy kryeveprat “Lufta dhe paqja” dhe “Ana Karenina” do të kishin qenë më se të...

Vetëm një kopje

Dom Gjon Buzuku, ai që guxoi të shkruajë libër shqip

Gjithë çfarë ne dimë për dom Gjon Buzkun vjen si rrjedhojë e pasthënies së shkurtër...

“Dëshmitar kam Zotin”

Libri që rrëfen çfarë grekët mendojnë për shqiptarët

Nën përkthimin mbreslënës të Romeo Çollakut, një ndër librat që ka marrë çmimin evropian të...

Nga Vangjel Koca

Një “krodhe buke”….

Shqiptari ka parime për jetën e tij vetjake, për jetën familjare, po nuk ka dhe...

“Të gjymtuar, lipset ta shohim si një vepër të plotë”

“Njeriu i revoltuar” i Kamy: Revoltohem, prandaj jemi!

Albert Kamyja (1913-1960), laureat i çmimit Nobel në vitin 1957, nuk arriti ta çojë deri...

REKLAMA