MENU
klinika
Festivali i 1987

Kur Shqipëria dhe SHBA-të ishin bashkë në një skenë

"Nusja dhe shtetrrethimi"

“Viennale” prezantohet me filmin shqiptar

     Posteri i retrospektivës në kuadër të 80-vjetorit të luftës II Botërore, është një...

“Mili ju fut në grackë”

Fotografi i intimitetit në Teatrin e Metropolit

     Teatri i Metropolit çel sezonin artistik me një koncert xhazi, kushtuar figurës së...

"Bulevardi i Korçës"

Jazz, rock dhe pop!

      Pazari i Vjetër i Korçës, një prej destinacioneve kryesore për turistët që...

Artistët e vërtetë!

Kur Shqipëria shkëlqente në skenat botërore…

       Fotografitë e rralla, janë publikuar së fundmi nga Armand Plaka: Agim Krajka...

Rishfaqet mbas 79 vitesh

Intervista e parë e Mbretit Zog pas pushtimit

E përditshmja franceze “Paris-soir” ka publikuar një intervistë të Mbretit Zog dhe bashkëshortes së tij...

Ku i ushqyen rrënjët?

A e rithemeluan mirditorët Gjakovën?

Gjakovarët me rrethinë, në kohën e Perandorisë osmane pësuan fatin e hebrenjve nën sundimin romak:...

Pse u sajua arratisja e demonit nazist?

Studimi mbyll konspiracionet për vdekjen e Hitlerit

Një studim i rishikuar në një revistë akademike ka dëshmuar se Adolf Hitler vërtet ka...

Zhan d’Ark

Gruaja shenjte, politikane dhe heroinë e shekullit XV

Një vajzë e re, sapo i kishte mbushur trembëdhjetë vjet, u tha prindërve, Zhakut e...

Fotot

Plazhi në komunizëm: Çadër mbi sup, djath e shalqi…

Durrësi ka pasur plazhin më të frekuentuar në vitet ’60’ 70. Një kthim pas në...

Shekulli V para Krishtit

Zbulohet në Lushnje banesa njëkatëshe e pahasur më parë

     Teksa vijonë kërkimet arkeoligjike në zonën e Lushnjes, në vitin e dytë të...

Nga rrotullohen akrepat?

BE merr vendimin përfundimtar

      Ora ndryshon në tetor, për herë të fundit. Të gjitha vendet anëtare...

REKLAMA