MENU
klinika
Kisha e Shën Gjergjit

Rrugëtimi i monumentit simbol

Poetja e parë angleze

Cila ishte ‘zonja e errët’ shekspiriane?

“Raporti Emilia” i quajtur për nder të botimit të poetes së parë në Angli, analizon...

Ringjallen Monet, Van Gogh e Klimt

Si u grabit ‘Isabella Stewart Gardner’

Grabitja më e madhe e veprave të artit në muzeun “Isabella Stewart Gardner” në Boston,...

Dan Brown shpjegon Teknikumin

“Origjina e species së re”

Shkruan: Fitore R. Dan Brown, autori i romaneve të mirënjohura e me famë botërore si...

Kontributi për kombin

Atë Shtjefën Gjeçovi, kolosi i fesë dhe atdheut

Atë Shtjefën Gjeçovi nga Kryeziu i Pukës, kolosi i Fesë e Atdheut. -Origjina: Shtjefën Gjeçovi,...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 18 mars?

37 – Pas vdekjes së Tiberit, Senati romak shpall Caligulën perandor. Tiber ishte një nga...

Foto

Tivari i panjohur, qartazi një vend shqiptar!

Tivari, sot i njohur edhe si Tivari i Ri, është qytet bregdetar në jug të...

Foto

Fustanella në veri, si në jug

Një nga veshjet më karakteristike të shqiptarëve që e gjen me një shtrirje gjatë gjithë...

Faktet e reja

Kishat e Skënderbeut/ Aleksandër Meksi zbulon 17 vendndodhje

Studiuesi Aleksandër Meksi referoi temën “Peshkopata arbaneze, Gjon Kastrioti dhe grindja për kufij përmes peshkopatave...

Elezi: Jo më kjo amnezi kolektive

“Përrallë nga e kaluara” në Austri

Festivali i Filmit Crossing Europe, në Linz të Austrisë, që ngre siparin nga 25-30 prill,...

Një verore para verës

“UNESCO pronëson ritualin”

Ardhja e pranverës në kultura të ndryshme lidhet me një sërë ritualesh. Edhe në Shqipëri...

"Çmimi pa kombësi"

Alfred Nobel – dëshira e fundit

Ishte dëshira e fundit dhe testamenti i Alfred Nobelit, që i dha jetë më pas...

REKLAMA