MENU
klinika
NGA ORIANA FALLACI

Çfarë është lumturia?

Nga Luan Rama

Aventura parisiane e George Orwell

Autori i romaneve të famshme “Viti 84” dhe “Ferma e kafshëve”, para se të quhej...

Shtëpia e Abat Doçit

Historia shtëpisë së etërve të alfabetit shqiptar

Nga Andreas Dushi Kur identiteti shiptar cënohej gjithnjë e më shumë nga njerëz që nuk e...

Profil

Osho: Një person i pjekur nuk bie në dashuri, të papjekurit…

Rajneesh (11 dhjetor 1931-19 janar 1990), i njohur edhe si Acharya Rajneesh, dhe së fundmi...

Kemi jetuar dhe pa to

10 gjëra të pabesueshme që nuk ekzistonin 10 vjet më parë

Duket sikur kanë qenë pjesë e jetës sonë të përditshme, por kemi jetuar edhe pa...

Përkujtohet Nënë Tereza

“Ambasada e Shqipërisë në USA, në shërbim të njerëzve të varfër”

Në kalendarin e vjeshtës data 5 shtator është një ditë e shenjtë, e cila zbriti...

Shfaqjet me rrjetet sociale

Prindër, analizoni me kujdes sjelljet e fëmijëve

Çapajev Gjokutaj/  Ishte video e thjeshtë, por më shtiu në mendime. Një nënë e re...

Protagonisti i "Gjenerali i ushtrisë së vdekur"

Mastroianni dhe filmi që nuk u xhirua në Shqipëri

Nga Maxhun Peka/ Nga mesi i nëntorit të vitit 1983 u nisa për në Portugali....

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 6 shtator?

1522 – “Viktoria”, anija e vetme e mbetur nga ekspedita e Ferdinand Magellanit, kthehet në...

Unë gjithmonë e kam në zemër Shqipërinë!

Nënë Tereza dhe Shqipëria

E çuditshme! Një humaniste, lauerate e çmimit “Nobel” bashkëbisedon me një udhëheqës komunist, e për...

Tashmë edhe në shqip

Giorgio Bassani dhe fantazmat tragjike të së shkuarës

Giorgio Bassan një nga shkrimtarët më të mëdhenj italianë, tanimë është në shqip me dy...

Çështje komb-shteti

Çfarë i shkruante Sami Frashëri Jeronin de Radës?

Sami Frashëri, (1850-1910) , një nga rilindasit dhe nacionalistët më të flaktë për çështjen shqiptare...

REKLAMA