MENU
klinika
Një triller emocional

Artan Imami sjell Shfaqjen ‘’Mashtrimi’’ në arTurbina

Video

Nënë Tereza, kontributi që Shqipëria i dha botës

Senatori i shtetit të Nju Jorkut, Martin Golden, ushqen respekt të madh për Nënë Terezën...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 30 janar?

1647 – Skocezët bien dakord për t’ ia shitur mbretin Charles I Parlamentit anglez për...

Profil

Mimoza një 51 vjeçare ende ‘llasticë’

Të gjithë e mbajmë mend personazhin aq tërheqës të Mimoza Llasticës, vogëlushes 7-vjeçare, tekanjoze. Mimoza...

Një nga punimet më të bukura

“Jam Kosova e Shqiptarisë”, antologjia e shpirtit

“Jam Kosova e Shqiptarisë”, një nga punimet më të bukura që solli përhapjen e famës...

Histori njerëzore

Sipas austriakëve, devollinjtë apo kolonjarët më të zgjuar?

Një ish koleg dhe mik i imi i afërt prej disa vitesh, ka punuar si...

Në ekspozitën botërore të kostumografisë

Kosova do të shkojë në Moskë, arti mbledh shtetet

Arti thyhen gjithçka, Kosova do të shkojë në Moskë. Hana Zeqa është një kostumografe e...

Detajet

1941/ Foto italiane e një shtëpie në Peqin

Kjo fotografi është bërë në maj të vitit 1941. Është një foto italiane e një...

Arti Botëror

Alfred Sisley / piktori në hije i rrymës së impresionizmit

Një frymë reformuese përfshiu historinë e artit në vitet 1970, kur një disiplinë akademike që...

“Në Shqipërinë burg”

Komunizmi zhduku varret për të fshehur krimet e tij!

Ishte një shesh para portës së kampit, të cilin komanda e përdori për të varrosur...

Teatri shqiptar

Festivali ‘’Talia e Flakës 2019’’ ndau çmimet, kush fitoi?

Festivali i dramës shqipe “Talia e Flakës 2019’’ i mbajtur në qytetin e Gjilanit ka...

Në Muzeun Historik Kombëtar

Rrugëtimi i Ismail Qemalit vjen me ekspozitë

“Rrugëtim – Ismail Qemali ndër vite” është ekspozita që është hapur për përvjetorin e 100...

REKLAMA