MENU
klinika
Bashkëshorti apo sistemi

Kush ja mbajti “peng” skenën për 30-vite Marina Grabovarit?

Meshari i Buzukut

464 vjet nga themeli i shkrimit shqip

Nga Andreas Dushi Bota albanologjike përkujton sot 464 vjetorin e të parit libër të shkruar...

Identiteti kombëtar

Muzeu Kombëtar me suksese në aktivitetet e 2018

Viti 2018 ka qenë një vit shumë i mbarë në lidhje me aktivitetet që janë...

Paradoksi kafkian

Kafka ishte Praga dhe Praga ishte Kafka

Në dekadat e para të shekullit të njëzet, Praga përfaqësonte një bashkëjetesë të jashtëzakonshme midis...

Kinematografia shqiptare

Filmi ‘’Rreze’’ trimfon në World Film Festival

Data 1 janar nuk ka kulmuar vetëm me festën e ndërimit të viteve. Në South...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 5 janar?

1555 – Gjon Buzuku përfundoi veprën e tij që njihet si “Meshari”. E kishte filluar...

12 vjeç jetim, 180 role në skenë

Nga hamall e biletashitës, u bë ‘Nderi i Kombit’!

Kadri Roshi lindi më 4 janar 1924 në Ballsh të Mallakastrës, i biri i Maksut...

Bestytni shqiptare

Çfarë duhet të bëjmë kur na vjen një mik?

Në librin “Doke e Zakone shqiptare”, mbledhur nga Atë Donat Kurti dhe botuar pas vdekjes...

Arti i Oratorisë

Si të tërheqim vëmendjen e të tjerëve kur flasim?

Nga Andreas Dushi Të gjithë kanë dëshirë që kur flasin, të kenë vëmendjen e të...

Versionet e ndryshme

“Argirokastër” historia e emrit të Gjirokastrës së sotme

Emri i qytetit të Gjirokastrës mësohet të jetë përmendur në shekullin XIII, për herë të...

Filmi “Papillon”

Arratisja aventureske më e madhe…

Papillon është një dramë biografike e vitit 2017 drejtuar nga Michael Noer. Kjo dramë tregon...

Ernest Heminguej

Legjenda e letërsisë amerikane

“Heminguej është më shumë se njeri, ai është stil jete”. Mjafton të citojmë “Lamtumirë armë”,...

REKLAMA