MENU
klinika
Krijimtaria artistike

Ndahen çmimet letrare për 2017, kush fitoi?

Ndikimet në Letërsinë Shqipe

“Torturimi nga ëndrra”, motivi i Orwell që bashkon Qosen dhe Kadarenë

Nga Andreas Dushi Një ndër kryeveprat e Kadaresë, shumë e vlerësuar dhe falë së cilës...

Hapet ekspozita

“Lugina e Vjosës në syrin tonë”

U çel sot, në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar ekspozita “Lugina e Vjosës në syrin...

Viti Kulturor Austri - Shqipëri

Prezantohet Grand Gala “Ales Walzer” në TKOB

Grand Gala “Ales Walzer” u prezantua sot në konferencën për shtyp në prani të Ministres...

Babai i Turqisë me origjinë Shqiptare

Ulur në llogore, predhat e armikut e godisnin, por nuk e arrinin

Nga viti 1280 deri në vitin 1908, Perandoria Osmane ka qenë një shtet i përqendruar,...

Ja albumi i rrallë

Një ‘thesar’ me ngjyra për Shqipërinë para 100 viteve!

Këto janë disa foto të rralla, që më pas u kthyen në kartolina. Ka qënë...

“Prilli i thyer” – I. Kadare

Në veri, i vrari shqetësohej dhe jepte shenja kur nuk i merrej gjaku

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, veçanërisht në “segmente” veriore e verilindore të saj, ndryshimi i ngjyrës...

Fotografi

Ardian Fezollari/ sukses në Bukuresht

Mbrëmë, në Galerinë Galateca në qendër të Bukureshtit, në kuadrin e 18 dhjetorit, ditës së...

Muzika Klasike Botërore

Traviata, shpërthim emocionesh ku luan Ermonela Jaho

nga Eugent Kllapi/ Në datën 17 dhjetor në Bastille, Opera e Parisit, në peshën e...

Studiesi Zef Paci

Komunizmi sillet plot domethënie në hijedritë

Profesori dhe studuesi Zef Paci, erdhi nëpërmjet një retrospektive të një ndërgjegjeje të pasur shoqërore...

Mal Berisha e sjell në shqip

“Naltësimi i Iskanderit” nga ish-kryeministri britanik

Në Muzeun Historik Kombëtar u promovua libri “Naltësimi i Iskanderit” shkruar prej ish-kryeministrit të njohur...

Dokumenti

Sa orë punonte Enver Hoxha dhe sa muaj ishin pushimet?

Para pak kohësh një tjetër dokument i publikuar nga ish-kreu i Arkivës në Ministrinë e...

REKLAMA