MENU
klinika
Përsëri aktore e madhe

U përjashtua nga Liceu Artistik dhe nuk mori asnjëherë diplomë!

Çfarë i priste ata që pështynin?

Pse në zonat veriore, e pështyra ishte fyerja më e rëndë?!

Në shoqërinë shqiptare paramoderne, e pështyra konsiderohej si një nga fyerjet më të rënda.  Sipas...

Letërsia Ballkanike

‘Balkanika’ fitohet nga rumuni Eugen Uricaru

Në edicionin e 24-të i Çmimit Letrar ‘Balkanika’ për vitin 2018 ku morën pjesë Shqipëria,...

Spektakël kulturor

Festivali i fëmijëve gëzon Elbasanin

Elbasani shkëlqeu me këngën e fëmijëve për dy net me radhë dhe në interpretimin e...

Kuriozitete letërsie

Çfarë zakonesh kishin shkrimtarët e mëdhenj?

Shkrimtarët e njohur përveç perlave të tyre, kanë dhe ata botën e tyre të sjelljeve...

Shpallen dy fituesit!

Konkursi “Krijimtaria muzikore 2018”

Përfundon në ArTurbina këtë fundjavë konkursi mbarëkombëtar i krijimtarisë muzikore për vitin 2018.  Në zhanrin...

Shkrimtar dhe Pedagog

Shkodrani që lindi në Pogradec, pena e të cilit shkëlqeu në gjithë Shqipërinë

Nga Andreas Dushi Qysh në fillim të shekullit XX, shohim se në jug të Shqipërisë...

Veprimtar i çështjes shqiptare!

U pajis me pasaporta të rreme, për t’i shpëtuar turqve!

Kristo Luarasi lindi në vitin 1875 në fshatin Luaras të Kolonjës, i biri i Papa...

Historia

Luçie Preng Doda, princesha e Mirditës

Familja e Markagjonajve ka qenë ndër familjet më të mëdha dhe më të njohura shqiptare....

Julius Eb

Ekspozita shpërfaqet plot mesazhe në Muzeun Kombëtar

Nga Eugent Kllapi/ Jeta është proces, dhe vjen e dallohet më qartë kështu. Midis së...

Detajet

Morali publik/ Ja fotot nga momentet që çmendën njerëzit

Njerëzit kaluan kohë të vështira dhe luftuan për të arritur të drejtat e barabarta që...

Në Friend’s Book House

Vojsava Nelo promovon ‘’Muzgje e Bostonit’’

Më datë 20 dhjetor do të  promovohet një libër i ri i quajtur ‘’Muzgje e...

REKLAMA