MENU
klinika
Festivali i Teatrit

“Gomari i Babatasit”, satira që fshikullon politikën

Alion Çaçi

Kultura e dhunës

Këtë fundjavë dua të qëndroj brenda kornizave të sektorit ku botohet ky shkrim; sektorit të...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 29 shtator?

1907 – Hidhet guri i parë në themelin për Katedralen Kombëtare në kryeqytetin Uashington. Punimet filluan...

Yjet e Kinemasë

Brigitte Bardot mbush 84 vjeç

Brigitte Anne-Marie Bardot është balerinë, modele dhe aktore franceze që u bë një ikonë ndërkombëtare...

Festivali i Teatrit

“Vetëvrasësi”, për të triumfuar edhe në FMT

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit do të vazhdojë me sot me fillim nga ora 21:00 në...

Nobelisti për shkrimtarin shqiptar

Letra që Ernest Heminguej i dërgoi Petro Markos

Një ndër autorët më të mirë shqiptarë, i cili për fat të keq vlerësohet jo...

Pak para ekzekutimit

Çfarë tha Nikolae dhe Elena Çaushesku para gjyqit

Nikolae dhe Elena Çaushesku, ishte çifti diktatorial në Rumani që u ekzekutuan nga populli pas...

Java e Trashëgimisë Kulturore

Edukimi përmes Kulturës

Me rastin e 29 Shtatorit, “Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore” dhe të “Javës Europiane të...

Festa

“Karajfilat prap këndojnë”, rikthehet “Ahengu Shkodran”

Ahengu Shkodran i organizuar nga qendra kulturore “Pjeter Gaci” sivjet i është dedikuar veprimtarisë artistike...

Nobelistët e Letërsisë

“Lasgushi” dhe nobelistja Deledda bashkë në qiejt e Evropës

Trendi për të jetëzuar autorët më të mëdhenj të letërsisë nëpër avionët që do të...

Festivali i Teatrit

“Ata që ikin” … për të qenë të lumtur!

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit do të vazhdojë me sot me fillim nga ora 18:00 në...

Stefan Çapaliku

“Secili çmendet simbas mënyrës së vet”, botohet në Francë

Një tjetër lajm i mirë për letërsinë shqipe vjen nga Franca. Cikli romanesk i autorit...

REKLAMA