MENU
klinika
Fakt interesant

Si e ofendoi Enver Hoxha Hrushovin në vitin 1959!

Sfiduesit e diktaturës

“Beatles”-at shqiptarë, rebelët e “Pranverës ’72”

Shkodra, pa patur nevojë t’i lartësosh asnjë vlerë, mbetet djep i kulturës në muzikë, një...

Aktorja e parë grua

Shkodra, e para në emancipimin e teatrit

Në art, Shqipëria për vite e dekada të tëra është quajtur si një vend i...

Luftërat, humbjet dhe fitoret e saj!

Cila ishte Perandoria Osmane në shek. XVIII-XIX

Ngjarjet ne shek. XVII e përkeqësuan shumë gjendjen e brendshme dhe të jashtme të Perandorisë...

Kuriozitete

10 gjëra që duhet të dini rreth Mari Kyri

Mari Kyri është një nga femrat më të famshme të botës. Ajo është një nga...

Rezistenca Shqiptare

Themistokli Germenji, patriot i madh i Shqipërisë

Dje ishte 101 vjetori nga vdekja e Themistoli Gërmenjit, një nga patriotët më të mëdhenj...

Fizikanti i Papërsëritshëm

Albert Ajshtajni, gjeniu më i madh i shekullit të XX

Si sot në 1921 Albert Ajshtajni (Albert Eistein) merr çmimin Nobel në Fizikë për për...

Dino Mustafic

Së shpejti shfaqja “Jugori” në Shkodër

Në Teatrin “Migjeni” të qytetit të Shkodrës, së shpejti do të vihet në skenë dramën...

Dorëshkrime që nuk u gjetën kurrë

Pasuritë e gjuhës shqipe që humbën gjatë komunizmit

Kur komunizmi erdhi, njerëzit e parë që luftoi qenë intelektualët, veçanërisht ata që kishin ndikim...

Ivan Turgeniev

Shkrimtari që nuk vdes kurrë

“Lumturia është si shëndeti: nëse nuk e dallon do të thotë që e ke”. “Do...

Arti pamor shqiptar

Bukuria shqiptare me ekspozitë artistike në Vjenë

Vjena kanë qenë vendi i mikpritjes dhe i ngritjes së karrierrës të kulturës ndërkombëtare dhe...

Letërsia Shqiptare

Diana Çuli së shpejti në panair me librin e ri

Pak para se të fillojë Edicioni i 21 i Panairit të Librit në Tiranë, shtëpia...

REKLAMA