MENU
klinika
Festivali i Filmit

Rama: “Marubin” do e mbështesim vit pas viti

Muzika Britanike

Eric Clapton dhe tingujt e Blues-it

Eric Clapton, emri origjinal Eric Patrick Clapp, (i lindur më 30 mars 1945, Ripley, Surrey,...

Khaled Hosseini në shqip

“Lutje detit”, një libër për tragjedinë e refugjatëve

Dëshpërim i paimagjinueshëm, – borxhi i Khaled Hosseinit ndaj djalit sirian Alan Kurdi. “Unë vazhdova...

Vinicius de Moraes

Ora Intime

Përktheu Elvi Sidheri Kush do ta paguajë varrimin dhe lulet Nëse nga dashuria do të...

Intervista

Dren Abazi: Unë jam kitaristi që këndoj

Nga Ilnisa Agolli/ Ka shumë mënyra për të dëgjuar muzikën e tij: të jesh i...

Almanak

Çfarë ndodhi më 23 shtator?

1642 – Në Kembrixh të kolonisë Masaçusets përurohet universiteti Harvard, një nga shkollat e larta...

Poezi

Kur Noli përkthente poezinë ‘Korbi’ të Edgar Allan Poe

Ky përkthim i poezisë ‘KORBI’ të Edgar Allan Poe, vjen në krah të përkthimit të...

Tragji-komedi

“Babai” ngjitet në skenën e A.Z Çajupit

Pas një suksesi gati 1-vjeçar, “Babai”, një tragji-komedi nga francezi Florian Zeller , do të...

Akademia Marubi

Rama dhe Linda, bashkë për filmin e fundit të IHRFFA

Mbrëmjen e sotme me fillim nga ora 20:35, në Akademinë “Marubi” do të shfaqet filmi-dokumentar...

Letërsia Italiane

Librat e Elena Ferrantes kthehen në serial televiziv

HBO dhe televizioni shtetëror italian Rai janë bashkuar në “My Brilliant Friend”, serialin dramatik të...

Kundër otomanizmit

Çeta kundër taksave, Robin Hud-ët dhe ngritës krye

Në 1700, sipas studiuesit Petrika Thëngjilli në librin ‘’Shqiptarët midis Lindjes dhe Perëndimit’’ ka shumë...

Roberto Benigni

“Ngut, ngut për me u dashtë”

Monolog, Roberto Benigni Përktheu Klodeta Dibra Përmblidhet në veç një fjalë: dashurim; por duhet me...

REKLAMA