MENU
klinika
Nostalgji për divën e muzikës shqiptare

Epopeja që mban emrin Pagarusha

107 – vjetori!

Migjeni, “shkrimtari i mjerimit”!

Migjeni, emri i vërtetë Millosh Gjergj Nikolla, ishte poet dhe prozator i shquar shqiptar i...

Punimet e Pashk Përvathit

“Ndryshe”, Ekspozita e komunitetit rom dhe nudos

Piktori Pashk Përvathi vjen vërtetë “Ndryshe”, ashtu siç e ka titulluar edhe ekspozitën e tij...

eudamionia

Filozofët më të rëndësishëm dhe lumturia sipas tyre

Lumturia sipas filozofisë është “E mira që vjen si bashkim i gjithë të mirave, një...

Duel me dritë

Hapet ekspozita Fokus Award 2018 për fotografinë

Është hapur në 12 tetor në Fier edicioni i Fokus Award 2018. Kjo ekspozitë mbledh...

Premierë!

“Oskari dhe tezja Rozë” në Teatrin Eksperimental

Mbrëmjen e sotme vendoset në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, shfaqja premierë “Oskari...

87-vjetori

Një dolli në djepin e Dritëroit!

Nga Ilnisa Agolli/  Sot, Menkulasi është gdhirë në festë. Të mbledhur së bashku të afërm,...

Atmosferë Halloween-i!

10 libra të frikshëm që “do t’iu tmerrojnë” këtë muaj!

Për të gjithë të apasionuarit e librave, sidomos për ata që pëlqejnë frikën dhe horrorin,...

87 – vjetori i Dritëro Agollit

“Këtu s’do t’jem, do jem larguar”!

Nëse nuk do të ndahej nga jeta 1 vit më parë, Dritëro Agolli sot do...

Për Fatos Arapin

Refleksion ndër petale të shtruara në vargjeve

Nga Arli Minga/ Të dy vlonjatë, por nuk u takuam asnjëherë. Fatosin nuk e takova...

Zjarr e Akull

Frost në shqip nga Zef Zorba

Në portalin Konica.al, javën e kaluar ka filluar rubrika e poetëve të huaj që kanë...

Mrekulli e natyrës

Ohri propozohet si trashëgimi në UNESCO

Liqeni i Ohrit, një nga liqenet me kulturën më të vjetër të botës me vendbanimet...

REKLAMA