MENU
klinika
Mbretëresha e Hollywood

Meryl Streep, ‘gruaja e hekurt’ e kinemasë

Përkujtim

Figurat e shqiptarëve të harruar, Hilë Mosi

Hilë Mosi, (1883-1933), është një nga figurat poliedrike, një nga patriotët dhe rilindësit më të...

Rrëfehet Vladimir Prifti

Si shpëtoi nga gremina Ndriçim Xhepa

Ilnisa Agolli/ Si shpëtoi nga gremina Ndriçim Xhepa Të gjithë e kemi parë “Flutura në...

Kalendari i shfaqjeve

‘FMT’ ngre siparin në 23 shtator

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit është ngjarja më e rëndësishme teatrore për këtë vit, i cili...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 20 shtator?

20 Shtator 1934 – Lind aktorja italiane me famë ndërkombëtare, Sophia Loren Tetëdhjetë e tre...

Paul Celan

“Lulëkuqja dhe Kujtimi”

Ndonjëherë nuk merr rëndësi për letërsinë vetëm dita e lindjes apo vdekjes së një shkrimtari,...

E ardhmja ka ekzistuar

Jetojmë në botën e projektuar 60 vite përpara

“Gazetat e mëngjesit do të përhapen përmes rrjetit telefonik. Falë ‘videophone’ ju mund të lexoni...

Arti barok

Jusepe de Ribera dhe “Arti i Dhunës”

Jusepe de Ribera ishte një piktor i mrekullueshëm i trupit mashkullor. Jo trupi heroik, ideal,...

Çmim për arkitekturën

SHASH planifikon konkurs arkitekture

Në një postim në llogarinë personale në rrjetin social Facebook, arkitekti i njohur Artan Shkreli...

letër Kardinalit

Pjetër Bogdani dhe vështirësitë e pushtimit osman

Në peripecitë që kalon Pjetër Bogdani, për veprimtarinë fetare dhe atdhetare është një  dokument që...

Situata alarmante

Blini, peshku endemik që u zhduk nga Liqeni i Shkodrës

“I kam hypë vaporrit, Tham se mu më mbanë, E kam dal n’liqe, Bli e...

Atdhetarizmi

Hoxha Hasan Tahsin, patriot për mbrojtjen e trojeve shqiptare

Hasan Tahsini lindi më 1811 në fshatin Ninat të kazasë së Filatit në Çamëri. Ai...

REKLAMA