MENU
klinika
Francezë e shqiptarë - njëqind vjet pas luftës

100 vite nga Lufta e I Botërore në Shqipëri

Java Evropiane e Lëvizjes

“Dita e Biçikletave” në Shkodër

Në Shkodër u festua ditën e djeshme “Dita e Biçikletave”, një ditë kjo që banorët...

Almanak

Histori: Çfarë ndodhi më 21 shtator?

455 – Perandori Avitus hyn në Romë, i ndihmuar nga një ushtri gale dhe konsolidon...

Poetët e Instagramit

A i bëjnë keq gjinisë poetike, poezitë e Instagramit?

Ishte pranvera e vitit 2017, kur për herë të parë e gjeta veten para një...

Ndarja e çmimeve

Rama: Ndihmojmë kërkuesit dhe jo mashtruesit shkencorë

Në kuadër të 550-të vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriot – Skënderbeut, Akademia e Shkencave...

Rrënjët e antisemitizmit

Muzika, politika dhe antisemitizmi i Wagnerit

Hitleri nuk është i pari që u përpoq të masivizonte idenë e superioritetit të racës...

Letër Senatit Venedikas

Fitorja e shqiptarëve kundër Sulejman Pashës

Në luftrat e shumta që kanë bërë shqiptarët kundër turqve alenacat kanë qenë të shumta....

Amza e të shquarve

Shënimi hyrës i Kadaresë në “Librin e Artë të Albanologjisë”

“Libri i Artë i Albanologjisë do të jetë amza e më të shquarve në studimet...

Pikturat e rrugës

Muralja e Urës Vajgurore, ndër 10 më të mirat në botë

Revista prestigjioze zvicerane “Wild Walls” ka përzgjedhur muralen e pikturuar në qytetin e Urës Vajgurore...

Personazhet mediatik

“Hall of Fame”, udhëtim në Stamboll me “AirAlbania”

Nuk ka vetëm pensionistë me fat apo nxënës të ekselencës, por dhe personazhe mediatikë të...

Ambasadori I në Vatikan

Willi dhe dinastia e familjes Kamsi

Nga Andreas Dushi Nëse studiojmë pemën gjeneaologjike të Pal Engjëllit, autorit të të parit dokument...

Mbretëresha e Hollywood

Meryl Streep, ‘gruaja e hekurt’ e kinemasë

Aktorja fituese e çmimit Oscar Meryl Streep është një nga yjet më të famshëm të...

REKLAMA