MENU
klinika
Copëza kujtimesh

Shënime të Dritëro Agollit

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 15 shtator?

1789 – Kongresi amerikan krijon Departamentin e Shtetit nga Departamenti i mëparshëm i Punëve te...

Zëvendëson Lovaton

Bebe Rexha bashkëpunon me David Guetta-n

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Bebe Rexha është bërë pjesë e projektit të DJ dhe producenti...

Nga Visar Zhiti

Ç’i thoshte Dantes kur e përkthente Pashko Gjeçi?

Teksa ikja, ndieja hidhësirë në buzë, jo prej kafes. A do të dimë të qeshim?...

Nis edicioni i 13-të i IHRFA

Kërcënimi i së vërtetës

Edicioni I 13-të I Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut hap siparin...

Festa të pret!

“Peza n’festë, do vish?”

Koordinata vendore që do të na mbledhë bashkë sikundër çdo shtator është sërish Peza. Duket...

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit

Bëhuni gati, po vijnë ditët e teatrit në arTurbina

Me sa duket surprizat e muguara në Tiranë do të rikthehen siç i ka hije...

Të vrapojmë me ritmin e qytetit

Maratona e Tiranës, vrap dhe turizëm në kryeqytet

Në tetor, kryeqyteti shqiptar bëhet gati të presë 2500 garues të moshave të ndryshme nga...

"Dritë e gushtit”

Roman i dramave njerëzore dhe qëndresës

Nga Granit Zela/ Kur Uiljam Folkneri (1897-1962) nisi të shkruajë romanin “Dritë e gushtit” në...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 14 shtator?

1812 – Ushtria franceze e Napoleonit hyn në Moskë dhe e gjen atë të braktisur;...

Rozana Belli

Cemal Süreya, erotiku i poezisë turke

Cemal Süreya, shkrimtar dhe përkthyes turk i lindur në 1931 në Erzincan dhe ndarë nga...

Akademia Marubi

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Shqipëri, mbi të vërtetën

Nis më 17 shtator edicioni i 13-të i Festivalit të Filmit mbi të Drejtat e...

REKLAMA