MENU
klinika

Jean-Paul Champseix

Letërsia Klasike

Si portretizohet Rishelje nga Aleksandër Duma?

Kardinali Risheljë është një nga ata personalitete në histori që ka hedh një hap vendimtar...

Nga Elona Agolli

‘Të pashë në ëndërr sot…’/ Letër për babain

Të pashë në ëndërr sot, ditënatë e martë, 27 nëntor, 1 ditë para festës së...

1960-1980

Pse e shkelte syrin në mbledhje drejtuesi kryesor i PPSH-së?

Ndodh shpesh që një mesazh i transmetuar përmes gjuhës së folur të sfumohet, të neutralizohet...

Firmëtari i Pavarësisë

Shkëlqimi, rënia dhe shkatërrimi i shtëpisë së Luigj Gurakuqit

Dy ditë më parë, i mbarë kombi shqiptar kujtoi ditën kur në Vlorë, Ismail Bej...

Shkrimi që tronditi shtetin komunist në ‘88

‘Shqipëria, vendi ku vajzat janë të nxehta si llava’

“Atje ku vajzat, janë më të nxehta se llava” kështu ka shkruar një turist suedez...

Nga Fan S. Noli

Fjalimi i Skënderbeut sipas Barletit

Skënderbeu pasi priti përgëzimet e zakonta, u majti këtë fjalë krerëve dhe popullit të mbledhur,...

Nostalgji fëminore

Përvjetori i krijuesit të ‘Tom Sojerit dhe …’

Si sot në vitin jo të afërt 1835, lindi shkrimtari i madh Samuel Langhorne Clemens...

Aktivitete

Festohet suksesi i grave shqiptare në art dhe kulturë!

Gjatë gjithë muajit dhjetor në Qendrën e Informimit dhe Kulturës së Bashkimit Evropian do të...

Misteri

Ku përfundoi ari i Rubikut…kjo është çështja!

Të gjithë e dinë që në uzinën e Rubikut në Shqipëri prodhohej ar. Krahas fushatës...

Art Boteror

Muzika Reggae në trashëgiminë kulturore të UNESCO

UNESKO theksoi mesazhin e “dashurisë dhe dhembshurisë” që shpalos muzika xhamajkane e popullarizuar nga Bob...

Shkrimtari Brilant

Oskar Uajlld – Nuk ka art ku nuk ka stil

Oskar Uajlld (Oscar Wilde) lindi më 16 tetor 1854 në Dublin dhe vdiq më 30...

REKLAMA