MENU
klinika
Nga Fan S. Noli

Fjalimi i Skënderbeut sipas Barletit

Nostalgji fëminore

Përvjetori i krijuesit të ‘Tom Sojerit dhe …’

Si sot në vitin jo të afërt 1835, lindi shkrimtari i madh Samuel Langhorne Clemens...

Aktivitete

Festohet suksesi i grave shqiptare në art dhe kulturë!

Gjatë gjithë muajit dhjetor në Qendrën e Informimit dhe Kulturës së Bashkimit Evropian do të...

Misteri

Ku përfundoi ari i Rubikut…kjo është çështja!

Të gjithë e dinë që në uzinën e Rubikut në Shqipëri prodhohej ar. Krahas fushatës...

Art Boteror

Muzika Reggae në trashëgiminë kulturore të UNESCO

UNESKO theksoi mesazhin e “dashurisë dhe dhembshurisë” që shpalos muzika xhamajkane e popullarizuar nga Bob...

Shkrimtari Brilant

Oskar Uajlld – Nuk ka art ku nuk ka stil

Oskar Uajlld (Oscar Wilde) lindi më 16 tetor 1854 në Dublin dhe vdiq më 30...

Sefulla Malëshova

Poezi madhështore kushtuar Faik Konicës

Ç’është ky yll që kaq ndriçon, Larg nga nëna Shqipëri? Ç’është kjo forcë që na...

Artisti kubist

Ibrahim Kodra erdhi te ne për 28 nëntor

Ministria e Jashtme Italiane në nder të ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në 28 nëntor,...

Historia e dhimbshme e 18-vjeçares

Ishte shoqja e Nexhmijes/ E sakatuan, vdiq e çmendur!

Rastet e torturave të komunizmit ndaj atyre që i dolën kundër janë të shumta. Secila...

Vrasje dhe ekzekutime

Historia e Vilës së Enverit. Fundi tragjik i pronarëve të saj

Kur Enver Hoxha erdhi në pushtet dhe u vendos në Tiranë, ai mori një nga...

Nga Sylë Ukshini

Një depeshë e I. Qemalit për ministrin austro-hungarez

Kërkesat telegrafike për njohjen e Pavarësisë së Shqipërisë, që Ismail Qemali u dërgoi më 28...

Xhakomo Puçini

Kompozitori i fundit i operës italiane

Xhakomo Puçini(Giacomo Puccini) lindi më 22 dhjetor 1858 dhe vdiq më 29 nëntor 1924, njihet...

REKLAMA