MENU
klinika
Klod Mone

Peneli sqimtar i natyrës së Impresionizmit

Jo Nobel për Letërsinë

Si ndikon mungesa e “Nobel” për letërsinë në Panair?

Nga Andreas Dushi Sot është dita e tretë e Panairit të Librit që për të...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 16 nëntor?

534 – Botohet Kodi i Justinianit, një koleksion veprash bazë të jurisprudencës, i hartuar me...

Roland Trebicka

Mjeshtri më i madh i gëzimeve popullore, ishte ai…

Nga Eugent Kllapi Ai kishte vetëm një tempull, Teatrin. Aty ai nuk ishte më ai,...

Seksi i Dytë

Zbërthimi që Simone de Beauvoir i bëri gruaj

Nga Andreas Dushi Nuk kishin kaluar shumë vjet që prej momentit kur në Shqipëri filloi...

Edicioni IV në arTurbina

“Legjendat Shqiptare në Novelat Grafike”, 42 artistë

Sot në orën 17:00, në skenën e “arTurbinës” publiku do të shohë ekspozitën dhe punimet...

Ndryshim Stadesh

Pse libri sot është në krizë?

Nga Eugent Kllapi Në ”Logjikën e Mbyllur Gutembergiane” libri ishte totalisht në tutelën dhe privilegjimin...

Ankand

Pse kjo pikturë kushton 92 mln$?

Është shitur në një ankand në New York për gati 92 milionë dollarë një pikturë...

Ditët e Kulturës

Çfarë sjell edicioni i 21 i Panairit të Librit në Tiranë?

Hapet edicioni i 21 i Panarit të Librit në Tiranë në Pallatin e Kongreseve. Në...

Mos e humbisni!

‘Krimet e Grindelwald’ në Kinema Imperial

Duke filluar që sot, në Kinema Imperial, transmetohet filmi i serisë “Fantastic Beasts”, ‘The crimes...

“Së bashku për Skënderbeun”

Artistët shqiptarë koncert në Itali

Artistë si Inva Mula, Dua Lipa, Ermal Meta Ramë Lahaj, Erza Muqolli, Genc Tukiçi, Eno...

Si e ndau pasurinë

Testamenti i plotë i Mid’hat Frashërit

Ky është testamenti i plotë i Mid’hat Frashërit, depozituar në Gjykatën e Tiranës më 4...

REKLAMA