MENU
klinika
Foto

Dokumenti i njohjes së pavarësisë së Shqipërisë nga Bullgaria

Nga Ilir Ikonomi

Telegrami austriak, si u shpall pavarësia në Vlorë

Po ju paraqes origjinalin e një telegrami të shtypur në makinë shkrimi që mendoj se...

Nga Valter Koxhaj

Kemankeshi i Sulltaneshës Kosem apo shqiptar i Vlorës…

Të gjithëve na ka tërhequr një personazh interesant në telenovelën ‘’KOSEM’’, bëhet fjalë për Kemankesh...

E gjithë bota përulet para portretit të saj

Elena Peshkopia, shqiptarja që u bë femra më e zgjuar në planet

Pa dyshim që shqiptarët kanë lënë gjurmët e tyre kudo në botë. Pak e njohur...

Letra dhe dorëshkrime

Çfarë shkroi Aleksandër Dyma për Ali Pashën

Sipas studjuesit Luan Rama, një dorëshkrim i vjetër i shkrimtarit francez Alexandre Dumas (Aleksandër Dyma)...

Vjersha, poezia dhe letërsia

Vjershëro o vjershëtar një poezi

Nga Andreas Dushi/ Pak ditë më parë keni lexuar rreth një shkrimi të dom Ndre...

Shek XIII-XIX

Si dënoheshin ata që nuk zbatonin normat e parimet fetare

E njejta dukuri ose proces natyror dhe sidomos i njejti model sjelljeje, mund të përcjellë...

Risi në New York

Do të hapet muzeu i ri për ‘Statujën e Lirisë’

Në vitin 2019 është në plan që të hapet një muze i ri për historikun...

“MERR E ZGJIDH”

Shqiptarët sipas Nolit, sharlatanë, llafazanë e kokëpalarë

Fan Noli ka qenë dhe është nga ata njerëz që të vërtetën ta thoshte në...

Alpet e bukura shqiptare

“Mali i Harrum” premierë në kinema

Këto ditë nëntori për publikun shqiptar, vjen filmi “Mali i harrum” me skenar dhe regji...

Letërsia franceze

Dashuria e La Fontenin nëpërmjet fabulës së tij

Jean de la Fontaine(Zhan dë la Fonten) lindi më 8 korrik të vitit 1621. Është...

Nobelisti Kazuo Ishiguro

Artisti i botëve alternative

“Isha i gatshëm të shkruaja diçka mjaft të vështirë për ta shkruar”. Kazuo Ishiguro, laureati...

REKLAMA