MENU
klinika
Arti bashkëkohor

Kush është dhe si vjen sivjet Agim Sulaj?

Lista

10 thëniet e çuditshme nga të dënuarit para ekzekutimit

Mund të tingëllojë e çuditshme ajo që do të lexoni më poshtë, por fjalët e...

Ç'është liria?

‘Më mirë të shes m… njeriu, se të shkruaj për shqiptarët!’

Të gjithë e pranojnë karakterin kontravers të Konicës, megjithatë prirja ka qenë që ai gjithnjë...

Pas më shumë se një shekulli

I vodhi 26 vepra arti, tani do ia kthejë!

Më shumë se një shekull pasi i mori ato nga kombi afrikan, Franca ka menduar...

Sot, 79 vjeçe

A e njihni mbretëreshën e Rock ‘n’ Roll-it?

Tina Turner, e lindur më 26 nëntor 1939 me emrin Anna Mae Bullock, është këngëtare,...

Tirana e pavarur

Si sot më 1912, u ngrit flamuri në Tiranë!

Më në fund, pas 500 vjet sundimi otoman, më 26 nëntor 1912, në sheshin përpara...

Ç'kuptim ka për muslimanët?

Ëmbëlsirat për gëzime, hallva për hidhërime, po ashurja?

Ne duhet të kuptojmë se në shoqëri të ndryshme, tradicionalisht edhe në ditët tona, disa...

Mjeshtri i Madh i Filmit

Ikën perandori i fundit, Bernardo Bertoluçi u shua

Shuhet nga jeta në moshën 77 vjeçare pas një beteje perandorake me një sëmundje të...

Komedi familjare

arTurbina sjell ‘’Këmbëzbathur në Park’’

Në datat 1-2 dhjetor do të jepet si premierë në arTurbina komedia “Këmbëzbathur në Park”....

Ekspozitë e Fotografisë

Arti pamor në Korçë, në gjurmët e Gjon Milit

Në interesimin e shumë artdashësve, profesionistëve të fushës si dhe kryetarit të Bashkisë së Korçës...

Ç'thotë kanuni?

Femra në Kanunin e Lekë Dukagjinit

Kanuni i Lekë Dukagjinit është një nga thesaret më të çmuara të kulturës shqiptare. I...

Përfaqësuesi shqiptar i Brezit të Humbur

Petro Marku, Brezi i Humbur dhe ndikimi i tij nga Heminguej

Nga Andreas Dushi/ Ne shekullin e kaluar, një rryme letrare u bë mjaft e njohur....

REKLAMA