MENU
klinika
Kalendari i shfaqjeve

‘FMT’ ngre siparin në 23 shtator

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 20 shtator?

20 Shtator 1934 – Lind aktorja italiane me famë ndërkombëtare, Sophia Loren Tetëdhjetë e tre...

Paul Celan

“Lulëkuqja dhe Kujtimi”

Ndonjëherë nuk merr rëndësi për letërsinë vetëm dita e lindjes apo vdekjes së një shkrimtari,...

E ardhmja ka ekzistuar

Jetojmë në botën e projektuar 60 vite përpara

“Gazetat e mëngjesit do të përhapen përmes rrjetit telefonik. Falë ‘videophone’ ju mund të lexoni...

Arti barok

Jusepe de Ribera dhe “Arti i Dhunës”

Jusepe de Ribera ishte një piktor i mrekullueshëm i trupit mashkullor. Jo trupi heroik, ideal,...

Çmim për arkitekturën

SHASH planifikon konkurs arkitekture

Në një postim në llogarinë personale në rrjetin social Facebook, arkitekti i njohur Artan Shkreli...

letër Kardinalit

Pjetër Bogdani dhe vështirësitë e pushtimit osman

Në peripecitë që kalon Pjetër Bogdani, për veprimtarinë fetare dhe atdhetare është një  dokument që...

Situata alarmante

Blini, peshku endemik që u zhduk nga Liqeni i Shkodrës

“I kam hypë vaporrit, Tham se mu më mbanë, E kam dal n’liqe, Bli e...

Atdhetarizmi

Hoxha Hasan Tahsin, patriot për mbrojtjen e trojeve shqiptare

Hasan Tahsini lindi më 1811 në fshatin Ninat të kazasë së Filatit në Çamëri. Ai...

Kryevepra e Georges Bizet

TKOB rikthen Operën “Carmen”

E shumëpritur nga publiku shqiptar, opera “Carmen” u ngjit premierë mbrëmjen e 30 janarit në...

Historia e grupit

‘Rolling Stones’/ Grupi që bëri rock&rollin popullor

Mick Jagger, vokalist – “Në qoftë se humbisni ëndrrat, ndoshta një ditë do të humbisni...

Gjuha rome në shkolla

Çudia e vendimit të ministres Nikolla…

Paraditen e djeshme, Ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sportit, Lindita Nikolla, gjatë një forumi ku...

REKLAMA