MENU
klinika
Kinematografia Shqiptare

Kadri Roshi, legjendari i kinematografisë shqiptare

Kujtesë për memorjen e kombit

Sherif Merdani, diplomati i burgosur i muzikës

/Simfonia e nënës (Festivali i 34-të i Këngës në RTSH) Sherif Merdani, një përpunues dhe...

Panairi i Librit

“Botimet Françeskane”, temjani i letërsisë që largon djallin e mediokritetit

Nga Andreas Dushi Në katin e parë, strukur diku mes stendave vezulluese, një tavolinë mbi...

74 - vjetori

Danny DeVito përgjatë roleve dhe regjisë!

Daniel Michael DeVito Jr. i lindur më 17 nëntor 1944 është një aktor dhe regjisor...

Martin Scorsese, sot 76 vjeç

Legjenda që i dha famë De Niros dhe Di Caprios!

Martin Scorsese i lindur më 17 nëntor 1942, është regjisor dhe historian amerikan, karriera e...

74 vjetori

Tirana zgjohet me ditën e çlirimit

Si sot para 74 vitesh ka ndodhur një nga ngjarjet e rëndësishme të Shqipërisë, më...

Dritëro Agolli

‘Në rini libri përpihet, në pleqëri përtypet me dhëmbë të vënë’

Më poshtë gjeni disa aforizma nga shkrimtari i madh Dritëro Agolli.  • Ka shkrimtarë që...

'Ditari i Ana Frank'

Aktorët shqiptarë emocionojnë zv.ambasadoren e Izraelit

Zëvendësambasadorja e Izraelit në Tiranë, Liora Peleg, është mrekulluar nga loja e aktorëve shqiptarë në...

Detajet

Fotot e rralla/ Si ishte qendra e Tiranës në 1963-in

Tirana dy dekadat e fundit ka pësuar një transformim të pabesueshëm. Aq sa tashmë nuk...

Familja Marubi

Njëqind vitet e Shqipërisë

Dinastia Marubi, ashtu si e njohim ne nëpërmjët fotografive dhe arkivave të tyre në muzeun...

Histori

Thesari i fshehur i Ilirisë. Ja pasuria e mbretit Gent

Historia e popullit tonë është e lavdishme që në gjenezën e saj. Dhe pa dyshim...

Letersia Shqiptare

Ismail Kadare prezanton librin e tij të ri

Ismail Kadare erdhi në Edicionin e 21 të Panairit të Librit me librin e tij...

REKLAMA