MENU
klinika
Diaspora artistike

Komediani shqiptar Alil Vardari i famshëm në Europë

Letërsi shkence

‘’Pika trëndafil’’ vjen nga Mimoza Hafizi në Tiranë

“Pika trëndafil”, është romani i autores Mimoza Hafizi. Ai ëshë një roman shkencor që do...

gjetje e rrallë

Medalioni me porosi të Ali Pashë Tepelenës

Në shtëpinë e ankandit Kunkur të Gjermanisë është paraqitur një medalion i Periudhës Osmane që...

Kompozitori Shkodran

Studiuesi që i dha nota muzike vargjeve të poetëve tanë

Rrallë herë fati ka dashur që të njoh njerëz “ajsberg”. Fati tyre, jo kaq bujar...

Muzika e Dhomës

Harqet e Durrësit marrin çmimin “Skënderbeu”

Nga 22-25 tetor u organizua në Elbasan u zhvillua edicioni i tretë i Festivalit të...

Teatri Kombëtar Eksperimental

Rikthehet shfaqja “Shërbëtorët

“Shërbëtoret” e Jean Genet rikthehet vrrullshëm më 3 Nëntor 19:00 në sallën Goethe. Me Laura...

Romantizmi klasik

Muzika klasike rivjen me Vlorent Xhafaj në Tiranë

Fundi i muajit tetor vjen me muzikë klasike më shumë se kurrë, ky është dhe...

Mos e humbisni!

Shfaqja “Pengu” në arTurbina

Shfaqja “PENGU”, me autorësi dhe regji të Saimir Gongos, vjen në datat 2-3-4 Nëntor, ora...

Forca e poezisë

Kujtesë për Migjenin, ku janë gjenitë si ai sot?

Nga Eugent Kllapi/ Nga kohët e vështira dhe në kombet e vuajtura dalin shpesh gjenij...

7 ditë aktivitet

Hapet Tirana Foto Festival për të apasionuarit e fotove

Hapet Tirana Foto Festival, Tirana Photo Festival është festivali i parë përmbledhës i disa konkurseve, ku...

Çfarë është poezia?

Shtegtimi i artit poetik nga Aristoteli te Bualo

Nga Andreas Dushi Arti i letërsisë ka qenë gjithnjë objekt studimi nga mendjet më të...

Edhe ndër të rriturit…

Pse Halloween-i është bërë kaq popullor?

Halloween-i ka qenë gjithmonë një festë për fëmijët, ndërsa tani është bërë trend edhe tek...

REKLAMA