MENU
klinika
91-vjeçari rilind

Kolosi 91-vjeçar nga Korça risjell ‘’Kopracin’’

Pikturat

Tablot e Trump-it mes ish-presidentëve të Amerikës

Arti, si bukuri, në syrin e shikuesit. Të Dielën, kur miliona njerëz u sinkronizuan të...

Histori të dhimbshme

Remo Girone vjen në Shqipëri me film italo-shqiptar

Dje kanë filluar xhirimet e filmit të ri me regji të Namik Ajazit ‘’Portreti i...

Post-urbanizimi

Zogu i Zi rikonfigurohet me një vepër të kohës

Zogu i zi ka tashmë një skluturë në rrethrrotullimin e saj. Kjo sklupturë është ideuar...

"Oskari dhe Tezja Rozë"

Çfarë më tha Roza Anagnosti pas shfaqjes!

Të Shtunën që kaloi, nuk munda ta shoh shfaqjen “Oskari dhe Tezja Rozë”, në Teatrin...

KUVENDIME NË MBRETËRINË E TË VDEKURVE

Bashkëbisedim mes Skënderbeut dhe Karlit të Madh

Një ndër perandorët më të njohur të historisë, Karli i Madh i cili vdiq në...

Vlera kombëtare

Përkujtohet shkencëtarja Sabiha Kasimati

Muzeu i Shkencave të Natyrës tashmë mban emrin Sabiha Kasimati. Në ditën e parë të...

Falë Ichuro Iura

Japonia lexon kolosët e letërsisë shqiptare

Studiuesi dhe albanologu i njohur Ichiro Iura është i njohur në përpjekjet e tij për...

'Kuvada' në gjuhën shkencore

‘Burri Mërkosh’/ Riti mijëra vjeçar që ruhet në Shpat të Elbasanit

MOIKOM ZEQO (PJESE NGA LIBRI I SINOPSEVE) Në vitin 1971 fillova punën si redaktor në...

Teatri në Kosovë

Sevdije Ajeti vjen me dramën ‘’Të jesh nënë’’

Regjisorja Sevdije Ajeti së bashku me trupën e aktorëve të teatrit “Istref Begolli” po punojnë...

Kthimi i Anton Çettës

Pajtuesi i gjaqeve nderohet në shtatore

Skulptori Agon Qosa përfundon shtatoren në bronz të Anton Çettës, mbledhësit të folklorit e pajtuesit...

Galleria fotografike

Unë jam shqiptar në shekuj

Në 15 tetor në ora 19:00 në Galerinë nacionale në Maqedoni- Qendra multimediale ”Stacioni i...

REKLAMA