MENU
klinika
Opinion

Mitingu, protesta dhe liderët despotikë

Festivali i Teatrit

“Babai”, rikthimi i Reshat Arbanës

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit do të ngjisë në skenë shfaqjen e parafundit me fillim nga...

Drejtuar kryeredaktorit

Kolea letër gazetës zvicerane, Esat Toptani tradhtar

Në 1920, kur Shqipëria po kalonte një sërë ndërhyrjesh gjeopolitike në marrëdhëniet e saj, një...

Letër nga Kreten

Raport për Korçën në 1920, afër pushtimit të ushtrisë greke

Pjesë nga raporti i nënkolonelit francez Kreten për muajin maj 1920, ku trajtonte zhvillimin e...

Nga Fahri Xharra

Greqisë t`i bëhet e ditur se…

Për grekët, shqiptarët janë mbeturina të perandorisë osmane në tokën “e lashtë greke” të Ilirisë....

Yjet e Muzikës

Nick Cave, ylli i rock-ut alternativ

Nick Cave është këngëtari australian i famshëm për grupet “Grinderman” dhe “Nick Cave&The Bad Seeds”....

Ilnisa Agolli

“Vitet e pritjes” dhe të Teodor Laços

Filmi artistik është një art sintezë i disa arteve, ndaj dhe quhet art i shtatë....

Galeria FAB

“Lutja” e Gazmend Lekës

Galeria FAB do të hapë dyert e saj për publikun që adhuron pikturën në ekspozitën...

Java e Trashëgimisë Kulturore

Çelet ekspozita “Trashëgimia kulturore shqiptare në botë”

Në kuadër të 29 Shtatorit, “Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore” dhe të “Ditëve Europiane të...

Artistët e Mëdhenj

Kur Charlie Chaplin takoi Pablo Piccason

Sot, Pablo Picasso është rrallë herë jo i pranishëm në media. Biletat duhet të rezervohen...

Festivali i Teatrit

“Gomari i Babatasit”, satira që fshikullon politikën

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit do të vazhdojë sot në ditën e parafundit me fillim nga...

Alion Çaçi

Kultura e dhunës

Këtë fundjavë dua të qëndroj brenda kornizave të sektorit ku botohet ky shkrim; sektorit të...

REKLAMA