MENU
klinika
Fotot

90-vjetori i Mbretërisë Shqiptare/ Atmosfera nga ceremonia

“Ti tironë dashni e modhe”

Atmosfera në amfiteatër/ Zërat më të mrë shqiptarë

Zërat më të mirë të Shqipërisë së mesme janë mbledhur sonte për publikun kryeqytetas. Bashkia...

Kirurgu i spitalit të Shkodrës

Doktor Shiroka, mjeku shkodran me përmasa evropiane

Që të ishe një doktor i njohur në Shkodër, duhet të ishe shumë i zoti...

Eric Klinenberg Sociolog

A është jashtë mode biblioteka publike?

Ky institucion vendimtar po shpërfillet pikërisht atëherë kur na nevojitet më shumë. Duket se zëra...

Artur Rëmbo

Mishërimi i poetit të mallkuar

“Lamtumirë e ardhme”: shitet në ankand për 405.000 euro letra e poetit Artur Rëmbo që...

Ngjarje Kulturore

Ndahet çmimi ‘’Aleksandër Stipçeviq’’ në Prishtinë

Në Kolegjin ‘Iliria’ organizohet në Prishtinë aktivitete shkencore, në të cilin do të ndahet edhe...

Një shkrim nga Emma Carter

Kufijtarët e harruar/ Të shpëtosh jetë mes luftërave të përgjakshme

Një shkrim nga Emma Carter/ “Nga vijnë foshnjat?” Fëmijët e kanë bërë këtë pyetje  që...

Diskutim në Kosovë

Helena Kadare: Lule dhe përgjues në “Hotel”

Përgjatë qëndrimit në Kosovë dhe dekorimit me “Medaljen Presidenciale” nga Presidenti i Republikës së Kosovës...

‘’Subkoshienca Urbane’’

Dritan Nasi çel ekspozitën e tij mbi zhvillimet urbane

Është çelur në galerinë IICAS ekspozita e piktorit Dritan Nasi me “Subkoshienca Urbane”. Abstraksionizmi është...

Ermir Grezda

Turizmi kulturor s’bëhet nëpër male, duhen skulptura

Skluptori Ermir Grezda promovon kolanën artistike: Turizmi kulturor s’bëhet me male, duhen skulptura. Kjo vjen...

Pret nominimin për “Oscar”

“Gardhi” nga Kosova triumfon në SHBA

Filmi me metrazh të shkurtër, “Shokët”, pati një sukses të madh dy vite më parë...

Pablo Escobar

Penelope Cruz e “dashura” e lordit më të madh të drogës!

Historia e lordit më të madh të drogës, kolumbianit Pablo Escobar është e njohur, veçanërisht...

REKLAMA