MENU
klinika
Flasin theksin Burrash pas 2000 vitesh

Vendbanimi i pasardhësve të ilirëve në Pakistan…

Kritikë letrare

Ezra Pound, Faik Konica dhe një mendim i ngjashëm mbi letërsinë

Nga figura poliedrike e Konicës, sot do të ndalemi në një prej dimensioneve të tij...

Yjet e Hollywood

Tom Hanks, udhëtim mes komedisë dhe dramës

Tom Hanks, ( emri i plotë Thomas J. Hanks i lindur më 9 korrik 1956,...

Mësimdhënia

Korça, nismëtare e arsimit shqiptar

Korça ka qenë nismëtare e zhvillimit të arsimit, emancipimit dhe të kulturës në Shqipëri. Gazeta...

Muzeu Historik Kombëtar

Rinis veprimtaria “Një pasdite në muze!”

Muzeu Historik Kombëtar ka nisur sezonin e ri me një sërë aktivitetesh kulturore. Ekspozita në...

Festivali i Teatrit

“Dy duzina me trëndafila”, kur martesa shkon për dreq

Mbrëmjen e djeshme në skenën e “arTurbinës”, në kuadër të Festivalit Mbarëkombëtar të Teatrit, u...

Çajupi

Klubi i Selanikut

Patrioti dhe publicisti, shkrimtari dhe satiristi Andon Zako Çajupi, një nga figurat më të rëndësishme...

Të drejtat

Për arsimin e grave

Para një shekulli problem më i madh për emancipimin shqoëror ishin të drejtat gjinore. Shqipëria...

Gjurmët e Nazizmit

“Berghof”, aty ku u projektua “Lufta e Dytë Botërore”

Rreth njëzet kilometra nga Salzburgu, në Bavari, ndodhet “Berghof”, vendbanimi malor i Hitlerit. I braktisur...

Botim në italisht dhe bullgarisht

“Epika e yjeve të mëngjesit”

Autori i mirënjohur Rudi Erebara, shkrimtari i veprës së shkëlqyer “Epika e yjeve të mëngjesit”,...

Spektakli nga toka në qiell

Mobile Homme – Muzikë dhe akrobaci në ajër

Shfaqje muzikore dhe akrobaci në ajër është ajo që do të mbledhë në sheshin Skënderbej,...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 26 shtator?

46 p.e.s. – Jul Cezari përkushton një tempull për paraardhësin e tij mitik Venus Genetriks...

REKLAMA