MENU
klinika
Ismail Kadare

Pavarësia e letërsisë!

Nga ABBA tek ACE OF BACE

Anglishtja e këngëve “Pop”, shkruar nga suedishtfolësit

Përktheu: Migena Elezi Brezit të viteve ’93 padyshim që i kujtohet kënga “All That She...

Ubi Spiritus Domini, ibi libertas

“Hylli i Dritës”, pak dritë në errësirën e prapambetjes

Nga Andreas Dushi Ishte viti i parë i pavarsisë kur Át Gjergj Fishta bashkë me...

ALASTAIR CAMPBELL

Anna Wintour, “djalli” i modës

Duhet ta pranoj, se duke qenë se kam vetëm tri palë këpucë – një palë...

Historia e Ana Komnena

Betejat bizantine në trevat e Shqipërisë së sotme

Nga Luan Rama/ Një nga kronistët më të vjetër të kohës bizantine që hedh dritë...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 30 gusht?

30 para erës sonë – Kleopatra, mbretëresha e Egjiptit dhe e dashura e Jul Çezarit...

Ironia e datës së lindjes dhe vdekjes

Vdes Shyqyri Çoku, hetuesi i Át Zef Pllumit

Mëngjesin e datës 28 gusht, e cila si për ironi të fatit përkon me datëlindjen...

Takimi mes tyre

Esat Pasha-Willsonit: Nuk duam Turqinë, por Amerikën

Një rrëfim interesant mbi takimin e Esad Pashë Toptanit dhe presidentit amerikan Wilson. Gazetari Ilir...

Shkëlqimi i Bizantit

Shqiptari me buke të thatë, u bë perandori më i fuqishëm

‘Ealo e polis’ ishte thirrja kur perandoria më e fuqishme e botës ra. Perandoria e...

Françeskani i Madh

Át Zef Pllumi rrnoi për me tregue

Nga Andreas Dushi Ishte data 28 gusht e vitit 1924, dita në të cilën Kisha...

Përshtatës me ambientin

Vllehët pa komb-shtet në mes të komb-shteteve

Origjina dhe karakteri i vllehëve Origjina e tyre mendohet se vjen prej dy hipotezave kryesore....

Nga Dom Artur Jaku

Kisha e Shën Sofisë, mrekullia e panjohur e Shkodrës

“Ndërmjet Dejës e Shatit të Mazrrekut gjenden gërmadhat e një kishe të bukur, me kybe...

REKLAMA