MENU
klinika
Vetëvrasja e shkrimtares

‘Fundi tragjik i Virginia Woolf’

Jazz 'pushton' Shkodren

“Shkodra Jazz Festival”

Metoda më e paqësore që afro-amerikanët përdorën për të kërkuar të drejtat e tyre ishte...

Nga SADIK BEJKO

Vallja shqiptare e Kadaresë

‘Mbi gërmadhat e një valleje të porsaprishur fillonte të ngrihej një valle e re…Kjo lëvizje...

Almanak

Histori: Çfarë ka ndodhur më 26 gusht?

1346– Një ushtri e vogël angleze prej 10 000 pjesëtarësh, nën drejtimin e Eduartit të...

Letra

Fallaci: Të duash pa e bërë dashurinë pengesë

“Aleko i dashur, po të shkruaj sërish për të të thënë se sa u lumturova...

Nga Skënder Sherifi

CLAUDE LÉVY-STRAUS dhe vizita e munguar në Shqipëri


Nga Skënder Sherifi/ Që nga viti 1976 e deri në vitin 1990 e kam pasur...

'Më qëlloni, s’dua mëshirë'

Donte të hidhte Kombinatin në erë? Ç’tha Sokoli para ekzekutimit

Raporti i skuadrës së pushkatimit i datës 6 mars 1974. Historia tragjike e 24-vjeçarit Sokol...

“Athleta Christi”

Skëndërbeu sipas françeskanëve

Libri i vlefshëm Gjergj Kastrioti “Athleta Christi”, botohet me rasen e 550-vjetorit të vdekjes së...

Vittorino Andreoli

Jemi shoqëri e homo stupidus stupidus stupidus

Sot vetëm të marrët mund të jenë të lumtur. Shkatërrim, frustrim dhe pasiguri janë karakteristikat...

Nga Ilir Ikonomi

Si iu dorëzua Princ Vidit kurora shqiptare

Dërgata shqiptare me Esat pashën u prit nga Princ Vidi në kështjellën e tij të...

Nga Hermes Kafexhiu

Ç’bëjnë 1 milionë shqiptarë që nuk lexojnë?

Në media është publikuar një lajm referuar anketimit të INSTAT, lidhur me nivelin e lexueshmërisë...

Ditari i romancierit

Surprizë: Zbulohet dorëshkrimi i pabotuar Saramago-s

Ditari i mbajtur nga romancieri portugez Jose Saramago, në vitin 1998, vit kur u laureua...

REKLAMA