MENU
klinika
Humori shkodran

Besnik Çinari, aktori që i jep dritë teatrit Migjeni

Personalitet Amerikan

Si sot lindi dramaturgu i njohur amerikan MacArthur

Charles MacArthur lindi më 5 nëntor 1895 në Scranton të SHBA-së dhe vdiq më 21...

Teatri shqiptar

‘’Volpone‘’ së shpejti me komedinë e saj

Ajo është aq aktuale dhe sot, me plotfuqinë e saj për të ekzistuar. Njeriu nën...

Dramaturgjia irlandeze

George Bernard Shaw, i papërmbajturi i letërsisë

“Kujdes nga dituria e devijuar, sepse ajo është më e rrezikshme se padituria”. Para 68-vjetësh...

Tradita kinematografike

Festivali i filmit shqiptar rinis me TIFF

Oguret e mirë në kulturë nuk kanë të sosur për Shqipërinë kinematografike dhe sa mirë...

Mos e humbisni!

“Prapaskena e Fatit” në Teatrin Eksperimental

Një Komedi Muzikore e stilit One Man Show. Interpreton vetë autori Herion Mustafaraj. Me Regji...

Tetori gjerman

“Jam burrë”

Artistja Katerina Horn në bashkëpunim me aktoren shqiptare Ema Andrea, në kuadër të tetorit gjerman...

Kinematografia shqiptare

Xhanfise Keko, ‘’Artistja e Popullit’’ punoi për fëmijët

Shumë pak në brezin e sotëm e njohin. Ajo ishte dikur dashuria e filmit shqiptar....

Kinematografia shqiptare

Çfarë sjell filmi ‘’Bolero në vilën e pleqve’’?

“Bolero në vilën e pleqve”, është filmi më i ri që mbylli xhirimet. Ky film...

Edicioni i 16-të

Tirana International Film Festival

Tirana International Film Festival është eventi më i rëndësishëm kinematografik që zhvillohet në Shqipëri jo...

Diaspora artistike

Komediani shqiptar Alil Vardari i famshëm në Europë

Alil Vardar është shqiptari tjetër i njohur në teatrot e Evropës. Me profesion ai është...

Teatri Kombëtar Eksperimental

Rikthehet shfaqja “Shërbëtorët

“Shërbëtoret” e Jean Genet rikthehet vrrullshëm më 3 Nëntor 19:00 në sallën Goethe. Me Laura...

REKLAMA