MENU
klinika

Lajmet e Fundit

12:31 Lajme
Asambleja e Përgjithshme e OKB

Mogherini takon liderët ballkanik

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York. Atje ajo ka biseduar ndër të...

12:20 Bota
Sulmon drejtpërdrejt Obamën

Trump: Nëse nuk do zgjidhesha unë, miliona njerëz do ishin vrarë

Gjatë një konference shtypi që zgjati më shumë se një orë të mërkurën, Presidenti Donald Trump përsëri pretendoi se gjatë kohës që ish-Presidenti Barak Obama qeveriste, Amerika kishte qenë afër...

12:07 Kultura
Letërsia Moderne

Librat më të mirë që trajtojnë martesat moderne

Që kur Nora e Ibsenit u largua nga “shtëpia e kukullës”, letërsia ka vënë në pikëpyetje martesën dhe familjen patriarkale. Shumë nga romanet, dramat dhe filmat më të mëdhenj, janë...

11:57 Kosove
Deklarata

Erdogan për Kosovën: Të njihet pavarësia

Në selinë e OKB-së në New York po mbahet prej disa ditësh Asambleja e Përgjithshme e OKB dhe Samiti i Paqes. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë punimeve të sesionit...

11:54 Bota
Po përmbyset sundimi i ligjit

Fundi i demokracisë së Brazilit….

Autoritetet braziliane kanë ndaluar ish-presidentin Luiz Inácio Lula da Silva të kandidojë për rizgjedhje, për shkak të akuzave për korrupsioi. Për fat të keq, kjo mund të hapë rrugën për...