MENU
klinika

Lajmet e Fundit

16:17 Kultura
Shoqëria tradicionale

Pse gratë muslimane bëjnë dush pasi flitet për vdekjen?

Përgjithësisht, në kulturat perëndimore, njerëzit flasin në mënyrë mjaft të kursyer për vdekjen, për të vdekurin dhe shumë më rrallë për arkivolin që simbolizon orendinë e fundme që i ndjeri...

16:12 Ekonomia
Makinat elektrike

Gara për Europën Lindore

Në vendet e Europës Qendrore dhe Lindore të BE,  udhëtarët preferojnë makinat me naftë për rrugë të gjata, ndërkohë që është vështirë të gjenden stancione të karikimit të makinave elektrike....

16:07 Lajme
Paralajmërim për grevë urie

Studentët vijojnë rezistencën, afati i ultimatumit drejt fundit

Në ditën e shtatë të protestës së tyre, studentët e të gjitha Universiteteve publike janë mbledhur për të protestuar para Ministrisë së Arsimit, ndërsa për pak minuta skadon edhe afati...

16:02 Ekonomia
Shqipëria, renditje negative

Transporti detar…në fund të botës

Shqipëria figuron në listën e vendeve që shfrytëzojnë më pak transportin detar. Organizata e Kombeve të Bashkuara, departamenti për tregti, në raportin për transportin detar në 2018, e liston Shqipërinë...

15:45 Lajme
Protesta e studentëve

“Çmendet” PD-ja: Arrestoni studentët!

Deputeti i Partisë Demokratike, Gent Strazimiri, ka habitur me kërkesën e tij për të arrestuar organizatorët e protestës së studentëve. “Në 35 ditë të protestës së banorëve të Unazës së...