MENU
klinika
Nga Veton Surroi

Radio Kishnjevi në xhungël

Nga Shpëtim Nazarko

A e ndihmon dot Rama, si më 18 maj, Bashën?

Në horizontin që duket i mbushur me krizë dhe opozita mallkon Ramën dhe kërkon ikjen...

Nga Ardian Koci

Kalaja e Boshtovës dhe historia e lashtë rreth saj

Kalaja e Boshtovës. Ndërtuar pranë grykës së lumit Shkumbin në shekullin XV. U ka shërbyer...

Nga Përparim Gjeka

Platforma Anti-Tranzicion ne Shqipëri

Polarizimi i shoqerise ne Shqiperi eshte duke kapur nje nder kulmet me te larta ne...

Bashkëpunon edhe Amazon

E humbur prej 9 vitesh, Britania nis kërkimet për Bleona Matën

Britania do të nisë javën e ardhshme kërkimet për Bleona Matën, e zhdukur prej 9...

Nga Salih Mehmeti

Cili është rilindasi i fundit?

Veç google i gjeneron 5920 rezultate nga ky kërkim. Josif Bageri, Sotir Kolea, Thoma Kaçori,...

Historia shqiptare flet vetë!

Si i sheh shqiptarët “Enciklopedia e Botës Muslimane”

Studiuesi i njohur Fahri Xharra, ka publikuar së fundmi një shkrim marrë nga “Encyclopedia of...

Nga Lis Bukuroca

Publicistët dhe denigrimet publike

Nëse merresh sot me shkrime publicistike, atëherë shndërron veten në një gladiator apo një mazohist...

Nga Salih Mehmeti

“Thaçi, fantazisti apo ngadhënjyesi më i madh i historisë?”

Kur i jepet e drejta e qytetarisë disfatizmit e inferioritetit. Kur njerëzit defiçientë bajnë spindoktorizëm...

Nga Lis Bukuroca

Liria dhe keqpërdorimi i saj

“Nuk derdhe uji i pistë, kur nuk ke ujë të pastër!”, ka thënë Konrad Adenauer...

Nga Mentor Nazarko

Berisha, Basha, jelekverdhët dhe pse Rama duhet t’u përgjigjet kërkesave të protestuesve

Në vitin 2004 një numër i madh njerëzish të opozitës, të motivuar fuqishëm manifestuan në...

Nga Arbër Zaimi

Pse terroristi zelandez mbante emrin e Skënderbeut?

Terroristi i Zelandës së Re ishte i frymëzuar nga ekstremistët serbë të dekadave të fundit....