MENU
klinika
Postimi

Meta takon Mogherinin: Sfidat kapërcehen me dialog

Nga Prof. Dr. Fadil Maloku

Ndale turrin o Baton djali! Bëj durim!

1. Duke ndëgjuar Baton Haxhiun, me opinionistat (sidomos me Andi Bejtën, dhe “Shote Galicën” Mesilda...

Shpëtim Nazarko

Shiko, se u mësuat si gomari në polloge!

Shprehja e mësipërme që është popullore dhe ma citon im atë, që nga fëminia e...

"Njeriu që më frymëzon në ekran"

“Suksesi arrihet duke fjetur me njerëz të suksesshëm!”

Pres me padurim të vijë e hëna për të parë njeriun që më frymëzon në...

Nga Prof. Dr. Fadil Maloku

Gjykatë për krimet serbe në Kosovë? Kush i pengon pushtetarët e pasluftës? Askush!

Kush i pengoj, pushtetarët e pasluftës t’a ngrejnë një Gjykatë për krimet serbe në Kosovë?!...

Nga Shpëtim Nazarko

Dy shaka të vogla që hedhin në erë Shqipërinë!

Vërvitja poshtë e lartë Shqipërisë, e opozitës sot, apo asaj të djeshme që sot është...

Shpëtim Nazarko

Drejt Peqinit, me Berlinin nëpër mend!

Nëse nisesh nga gjeopolitika e vjetër, ka besoj, një keqkuptim të madh te shqiptarët, në...

Nga Mentor Nazarko

Gjermania ia jep ‘pataten e Ballkanit’ Francës

Samiti i Berlinit ishte ngjarja më e rëndësishme për një pjesë të madhe të Ballkanit,...

Opinion

Besa e shqiptarëve, kodi i nderit që shpëtoi hebrenjtë

Nga Flori Dedoni Yad Vashemi u themelua në vitin 1955. Kurse që nga viti 1963, një...

Nga Mentor Nazarko

Takimi i Berlinit/ Aksi gjermano-francez për shqiptarët dhe Ballkanin…

Ditën e sotme zhvillohet një takim mjaft i rendësishëm, pjesë e të cilit nuk janë...

Ruajtja e identitetit kombëtar dhe fetar

Gjergj Kastrioti në nëntor 1443, përmes Luginës së Preshevës filloi veprën e tij!

Lugina e Preshevës, mes tyre disa dhjetëra fshatëra, kanë edhe sot kujtimin e paharruar për...

Si përfiton pala shqiptare nga vizita e Papës

Shqiptarët bashkë kanë në dorë Maqedoninë e Veriut

Nga Mentor Nazarko Zgjedhjet presidenciale maqedonase ofruan një pamje e cila mund të interpretohet në...