MENU
klinika
Nga Salih Mehmeti

Cili është rilindasi i fundit?

Historia shqiptare flet vetë!

Si i sheh shqiptarët “Enciklopedia e Botës Muslimane”

Studiuesi i njohur Fahri Xharra, ka publikuar së fundmi një shkrim marrë nga “Encyclopedia of...

Nga Lis Bukuroca

Publicistët dhe denigrimet publike

Nëse merresh sot me shkrime publicistike, atëherë shndërron veten në një gladiator apo një mazohist...

Nga Salih Mehmeti

“Thaçi, fantazisti apo ngadhënjyesi më i madh i historisë?”

Kur i jepet e drejta e qytetarisë disfatizmit e inferioritetit. Kur njerëzit defiçientë bajnë spindoktorizëm...

Nga Lis Bukuroca

Liria dhe keqpërdorimi i saj

“Nuk derdhe uji i pistë, kur nuk ke ujë të pastër!”, ka thënë Konrad Adenauer...

Nga Mentor Nazarko

Berisha, Basha, jelekverdhët dhe pse Rama duhet t’u përgjigjet kërkesave të protestuesve

Në vitin 2004 një numër i madh njerëzish të opozitës, të motivuar fuqishëm manifestuan në...

Nga Arbër Zaimi

Pse terroristi zelandez mbante emrin e Skënderbeut?

Terroristi i Zelandës së Re ishte i frymëzuar nga ekstremistët serbë të dekadave të fundit....

Nga Mentor Nazarko

Zaevi: Mos e hani sallatën maqedonase!

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, vizitoi dy ditë më parë Shqipërinë. Vizita e tij dhuroi plot...

Opinion

Basha në Dibër!

Nga Alban Daci Dibra, vazhdimisht, ka besuar tek PD dhe ka kontribuar gjithnje në fitoret...

Nga Salih Mehmeti

Skënderbeu nuk ishte as kryqtar e as zellot

Lufta e gjithsejtë e arbërve në mesjetë kundër invazorëve osmanë, sidomos në kohën e Skënderbeut,...

Nga Arben Kallamata

Një skandal – disa mësime!

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau dhe Partia Liberale që kryeson janë përfshirë në një skandal...

Nga Alban Daci

Rudina Hajdari në dimensionin e kohës!

Së pari, dua të theksoj se nuk kam asnjë lloj konflikti interesi apo pushteti me...