MENU
Retro

Çfarë niveli kulturor ka pasur vendi në vitet ’20?

Beteja e monumenteve me kohën

Thellohen çarjet në muret e “Argjiros”

Është më e madhja kala e Ballkanit, megjithatë është duke u lënë të rrënohet dita-ditës....

Monumente Kulture

Akrepat në vendnumëro të Argjiros

Këmbanat e saj dikur zgjonin jo vetëm banorët e Gjirokastres,por ato dëgjoheshin matanë Lunxhërisë. Unike...

Zona muzeale me rrjet të amortizuar

Një shkëndijë elektrike mund të djeg historinë në Gjirokastër

Në nxehtësinë e stinës së verës, zjarret në qytetin e Gjirokastrës nuk kanë burimin tek...

Festival dhe Traditë

Një himn për folklorin në Lunxhëri

Fshati Dhoskat në krahinën e Luxhërisë në Gjirokastër mbledh çdo vit shumë vizitorë të cilët...

Mrekulli e lartësuar

Fusha e Çajupit, midis maleve dhe lakmitarëve

Ndërmjet qytetit të Gjirokastrës dhe rrethit të Përmetit ndodhet një vend, ku lakmia e madhe...

Fluks vizitorësh në Kakavijë

Turistë japonezë e australianë vizitojnë Gjirokastrën

Ky sezon mund të konsiderohet si një nga më të mbarët sa i takon sektorit...

Dalja nga skema e ndihmës ekonomike

Punësimi, Gjirokastra kryeson, Memaliaj problematik

208 persona kanë mundur të punësohen gjatë 3 mujorit të parë në qarkun e Gjirokastrës...

Zbulime të reja arkeologjike

Përfundon ekspedita italo-shqiptare në Paleokastër

Një pllakë e veçantë që daton në shekullin e V ose të VI të erës...

Vështrim hallesh

Tepelena nën hijen e Aliut

Bukuria e hajduterisë në traditë ngre qytet. Nuk është hajdutëri e rëndomtë, ka brenda diplomaci,...

Vështron e betonizuar

Saranda moderne me 40 hajdutë

Nga Eugent Kllapi Në qoftë se mund të themi se çfarë mund t’i bëjmë keq...

Sheshi dhe prespektiva

I bukuri Përmet me rrugë të ngushta

Nga Eugent Kllapi Bukuria nuk e ka emrin vetëm Instagram, ajo e ka edhe Përmet....