MENU
Greqia i cilëson të paligjshëm

Greqia dëbon 966 të huaj, më shumë se gjysma shqiptarë

Referendumi në Maqedoni

Kotzias: Marrëveshja e Prespës, edhe pa referendumin

Referendumi nuk është as kusht, e as kërkesë juridike për implementimin e Marrëveshjes së Prespës,...

Rezultatet

Dështimi i referendumit/ Kotzias: Përgjegjëse partia shqiptare

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, ka veçuar rolin e “një partie të caktuar...

Reagimi pas rezultateve

Greqia: Nacionalizmi, jo në dobi të marrëveshjes

Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë ka reaguar menjëherë ditën e sotme pas zhvillimit...

Çështja çame

‘E mbështesim Shqipërinë vetëm nëse nuk përmend Çamërinë’

Presidenti i Republikës greke, Prokopis Pavlopulos ka bë disa deklarata mjaft të ashpra për çështjen...

Çështja e emrit

Marrëveshja e Prespës/ Përplasje mes eurodeputetëve grek

Eurodeputeja nga radhët e partisë opozitare greke Demokracia e Re, Maria Spyriaki ka theksuar se...

Marrëveshja e Prespës

Dora Bakojanis: Referendumi do të kalojë

“Në këtë moment me siguri skenari është se referendumi do të kalojë, por nuk jam...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë

Çështja e Maqedonisë/ Sërish konflikt në politikën greke?

Në prag të referendumit në Shkup në 30 shtator, rindizen reagimet ndaj Marrëveshjes për emrin...

Nga Altin Bamllari

Greqia e “pushtuar” nga shqiptarët

Nuk di ç’bën ministria e Diasporës, por unë kam nisur të numëroj shqiptarët në Greqi....

Marrëveshja e Prespës dhe dialogu

Tsipras: Vazhdim i dialogut me Shqipërinë

Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka mbajtur ditën e sotme një fjalim në Parlamentin Europian. Ai...

Nxitëse e Marrëveshjes së Prespës

Maqedonia dhe Greqia, komitet të përbashkët për çështje historike

Formohet Komiteti i përbashkët interdisiplinar i ekspertëve (KPIE) për çështje historike, arkeologjike dhe arsimore mes...

Marrëveshja me 10 pika

Kotzias: Me Shqipërinë i zgjidhëm ‘hallet’

Ndërkohë që një ditë më parë, kryeministri grek Aleksis Tsipras tha se nuk ekziston çështja...