MENU
klinika
Maqedoni

Marrëveshja për emrin e ri hyn në fuqi të…

Arratisja në Hungari

Gruevski zbrazi llogaritë bankare, reagon prokurorja e Maqedonisë

Në një intervistë për 1TV, kryeprokurorja maqedonase Katica Janeva, foli për arratisjen e ish-kryeministrit maqedonas...

Detajet

Maqedoni/ Ministrat flasin shqip në mbledhjet e Qeverisë

Prej ditës së djeshme ministrat e Qeverisë së Maqedonisë kanë filluar të aplikojnë përdorimin e...

Anëtarësimi

Maqedonia merr së shpejti ftesën për në NATO

Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë pritet të marrë së shpejti ftesën për t’iu bashkuar aleancës së...

Emrat

Edhe dy kandidatë të VMRO-DPMNE-ë për president?!

Partitë politike, ndërkohë kanë nisur edhe konsultimet lidhur me caktimin e kandidatëve të mundshëm për...

Nga Nikolla Pisarev

Vjen nipi e më thotë: ‘Gjysh, i urrej shqiptarët’, desh u alivanosa

Para disa ditëve nipi im i vogël (klasa e tretë) vjen nga shkolla dhe më...

Konflikti 27-vjeçar

“Maqedonia e Veriut”, lëvizjet që do të bëjë tani Athina dhe Shkupi

Pas një konflikti 27 vjeçar, marrëveshja historike e emrit të Maqedonisë u zgjidh me kapërcimin...

Deklarata

Shqiptarët në Maqedoni: Duam zgjedhje të parakohshme

“Aleanca për Shqiptarët (ASH) në vazhdimësi ka qenë dhe është deklaruar për zgjedhje të parakohshme...

Historike

Parlamenti grek ratifikon Marrëveshjen e Prespës

Është marrë sot vendimi historik në Greqi.  Parlamenti grek ka ratifikuar Marrëveshjen e Prespës me...

Ditë historike

U shty me 1 ditë, parlamenti grek voton sot “Prespën”

Ishte vendosur të votohej gjatë ditës së djeshme, por zyra e kryetarit të Kuvendit njoftoi...

Deklarata

“Prespa” në parlamentin e Greqisë, flet Xhaferi

Teksa ka folur për gazetën greke “Naftemboriki”, kreu i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ka...

Ligji për gjuhët

Shqipja gjuhë zyrtare/ Zaev: Keqardhje për opozitën që…

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, kryeminstri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ka folur në...