MENU
Letra e vogëlushit grek "pushton" mediat

“Të jesh grek është njëlloj si të jesh shqiptar”

Teza: Korrigjim kufijsh

Kosovë-Serbi/ Çfarë pritet nga takimi

Vapa iku me gushtin është një shprehje e jona, por mesa duket për Kosovën më...

Konflikti Rusi-Maqedoni

Dimitrov: “Rusia të mos ngatërrohet me ne”

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov tha dje në një intervistë për...

Arkivi i teatrit “Migjeni”

Kur djepi i teatrit është “përkund” në Shkodër…

Edhe pse sot, tradita teatrore shkodrane lidhet me emrin e poetit të shquar të vendit,...

Shtëpitë Gjirokastrite

Rrënimi që s’ka fund për zonën muzeale

“Statusi monument kulture” nuk e mbron Gjirokastrën nga rrënimi. Degradimin e banesave në lagjen e...

Ura të pasigurta

S’ka siguri mbi urën e Leklit dhe Dragotit

Ura e Dragotit në Përmet dhe ajo e Leklit konsiderohen dy veprat infrastrukturore më problematike...

Qendra e qytetit

Korça në një trekëndësh historiko-kulturor

Korça ka qenë gjithmonë dalluar për kulturën, traditën, historinë dhe qytetarinë e një qyteti gjithnjë...

Personazh i Qytetit

Për futbollin tabutë thyhen dhe në fshat

Jubani është fshati që njihet jo vetëm për kalanë e famshme të Danjës, që u...

Investime në periferi

Vithkuqi me rrjet të ri ujësjellësi, por me hidrocentral 93 vjeçar

Korça është një nga qytetet e para të vendit që nuk ka pritur elektrifikimin e...

Retro

Në vitet kur kozmetika ishte luks, vajzat zbukuroheshin kështu…

Në kohën e diktaturës të ishe e bukur ishte vërtet fat, sepse nuk ekzistonin asnjë...

Infrastrukturë e amortizuar

Në rrugët e harruara të fshatit Çinar

Në Çinar të njësisë administrative Fier-Shegan nuk numërohen vitet por dekadat përgjatë të cilave nuk...

Patologjitë stinore

60 pacientë në ditë në spitalin e Shkodrës

Stina e verës sjell një rritje të fluksit të punës për bluzat e bardha. Aksidentet...